Chief
~ Shmalpha ~
- Admin
- #1
2012 NAB AFL Draft
ROUND 1
1. GWS Giants - Lachie Whitfield - Dandenong Stingrays
2. GWS Giants - Jonathan O'Rourke - Calder Cannons
3. GWS Giants - Lachlan Plowman - Calder Cannons
4. Melbourne - Jimmy Toumpas - Woodville West Torrens
5. Western Bulldogs - Jake Stringer - Bendigo Pioneers
6.Western Bulldogs - Jackson Macrae - Oakleigh Chargers
7. Port Adelaide - Oliver Wines - Bendigo Pioneers
8. Brisbane Lions - Sam Mayes - North Adelaide
9. Richmond - Nick Vlastuin - Northern Knights
10. Essendon - Joe Daniher (Father/son rule) - Calder Cannons
11. Carlton - Troy Menzel - Central District
12. GWS Giants - Kristian Jaksch - Oakleigh Chargers
13. Gold Coast Suns - Jesse Lonergan - Launceston
14. GWS Giants - Aidan Corr - Northern Knights
15. North Melbourne - Taylor Garner - Dandenong Stingrays
16. Geelong Cats - Jackson Thurlow - Launceston
17. Fremantle - Josh Simpson - East Fremantle
18. Collingwood - Brodie Grundy - Sturt
19. Collingwood - Ben Kennedy - Glenelg
20. Collingwood - Timothy Broomhead - Port Adelaide (SANFL)
21. Western Bulldogs - Nathan Hrovat - Northern Knights
22. Sydney Swans - Dean Towers - North Ballarat
23. Brisbane Lions - Marco Paparone - East Fremantle
Round 2
24. St Kilda - Nathan Wright - Dandenong Stingrays
25. St Kilda - Spencer White - Western Jets
26. Melbourne - Jack Viney (Father/son rule) - Oakleigh Chargers
27. GWS Giants - James Stewart - Sandringham Dragons
28. Hawthorn - Tim O'Brien - Glenelg
29. Port Adelaide - Tom Clurey - Murray Bushrangers
30. Port Adelaide - Mason Shaw - South Fremantle
31. Richmond - Kamdyn McIntosh - Peel Thunder
32. Brisbane Lions - Michael Close - North Ballarat Rebels
33. Richmond - Liam McBean - Calder Cannons
34. Essendon - Jason Ashby - Oakleigh Chargers
35. Carlton - Tom Temay - Sandringham Dragons
36. Fremantle - Tanner Smith - North Ballarat Rebels
37. North Melbourne - Ben Jacobs - Port Adelaide
38. Collingwood - Jackson Ramsay - East Perth
39. Fremantle - Max Duffy - East Fremantle
40. St Kilda - Brodie Murdoch - Glenelg
41. North Melbourne - Mason Wood - Geelong Falcons
43. St Kilda - Josh Saunders - Geelong Falcons
44. Sydney Swans - Harrison Marsh - East Fremantle
42. Richmond - Matthew McDonough - Woodville-West Torrens
Round 3
45. West Coast Eagles - Brant Colledge - Perth
46. Sydney Swans - Tim Membrey - Gippsland Power
47. North Melbourne - Mitchell Wilkins - Norwood
48. Melbourne - Dean Kent - Perth
49. Western Bulldogs - Lachlan Hunter (Father/son rule) - Western Jets
50. Western Bulldogs - Joshua Prudden - Murray Bushrangers
51. Essendon - Dylan Van Unen - Frankston
52. Melbourne - Matt Jones - Box Hill Hawks
53. Essendon - Martin Gleeson - North Ballarat Rebels
54. Carlton - Nicholas Graham - Gippsland Power
55. Gold Coast Suns - Tim Sumner - Woodville West Torrens
56. North Melbourne - Daniel Currie - Sydney
57. Gold Coast Suns - Kyal Horsley (Rookie elevation) - Gold Coast Suns
58. Gold Coast Suns - Clay Cameron - Mt Gravatt
59. West Coast Eagles - Adam Carter - South Fremantle
60. West Coast Eagles - Mark Hutchings - St Kilda
61. North Melbourne - Taylor Hine - Gold Coast Suns
62. Adelaide - Sam Siggins - Lauderdale
63. GWS Giants - Passed
64. Sydney Swans - Matthew Dick - Calder Cannons
65. Sydney Swans - Passed
Round 4
66. Hawthorn - Kaiden Brand - West Adelaide
67. GWS Giants - Passed
68. Melbourne - Dean Terlich - Norwood
69. Carlton - Passed
70. Hawthorn - Michael Osborne - Hawthorn
71. Melbourne - Daniel Nicholson (Rookie elevation) - Melbourne
72. Melbourne - Michael Evans (Rookie elevation) - Melbourne
73. Essendon - Nicholas Kommer - East Perth
74. Carlton - Passed
75. St Kilda - Lewis Pierce - Dandenong Stingrays
76. North Melbourne - Sam Gibson (Rookie elevation) - North Melbourne
77. Geelong Cats - Bradley Hartman - Sturt
78. Fremantle - Clancee Pearce (Rookie elevation) - Fremantle
79. West Coast Eagles - Brad Dick (Rookie elevation) - West Coast Eagles
80. Collingwood - Passed
81. Adelaide - Rory Atkins - Calder Cannons
82. Port Adelaide - Passed
Round 5
97. GWS Giants - Andrew Phillips (Rookie elevation) - GWS Giants
98. Western Bulldogs - Tom Campbell (Rookie elevation) - Western Bulldogs
99. Brisbane Lions - Niall McKeever - (Rookie elevation) - Brisbane Lions
100. Richmond - Passed
101. Essendon - Passed
102. Carlton - Zach Tuohy (Rookie elevation) - Carlton
103. North Melbourne - Majak Daw (Rookie elevation) - North Melbourne
104. Sydney Swans - Passed
Round 6
105. Western Bulldogs - Jason Johannisen (Rookie elevation) - Western Bulldogs
106. Essendon - Mark Baguley (Rookie elevation) - Essendon
107. Sydney Swans - Harry Cunningham (Rookie elevation) - Sydney Swans
ROUND 1
1. GWS Giants - Lachie Whitfield - Dandenong Stingrays
2. GWS Giants - Jonathan O'Rourke - Calder Cannons
3. GWS Giants - Lachlan Plowman - Calder Cannons
4. Melbourne - Jimmy Toumpas - Woodville West Torrens
5. Western Bulldogs - Jake Stringer - Bendigo Pioneers
6.Western Bulldogs - Jackson Macrae - Oakleigh Chargers
7. Port Adelaide - Oliver Wines - Bendigo Pioneers
8. Brisbane Lions - Sam Mayes - North Adelaide
9. Richmond - Nick Vlastuin - Northern Knights
10. Essendon - Joe Daniher (Father/son rule) - Calder Cannons
11. Carlton - Troy Menzel - Central District
12. GWS Giants - Kristian Jaksch - Oakleigh Chargers
13. Gold Coast Suns - Jesse Lonergan - Launceston
14. GWS Giants - Aidan Corr - Northern Knights
15. North Melbourne - Taylor Garner - Dandenong Stingrays
16. Geelong Cats - Jackson Thurlow - Launceston
17. Fremantle - Josh Simpson - East Fremantle
18. Collingwood - Brodie Grundy - Sturt
19. Collingwood - Ben Kennedy - Glenelg
20. Collingwood - Timothy Broomhead - Port Adelaide (SANFL)
21. Western Bulldogs - Nathan Hrovat - Northern Knights
22. Sydney Swans - Dean Towers - North Ballarat
23. Brisbane Lions - Marco Paparone - East Fremantle
Round 2
24. St Kilda - Nathan Wright - Dandenong Stingrays
25. St Kilda - Spencer White - Western Jets
26. Melbourne - Jack Viney (Father/son rule) - Oakleigh Chargers
27. GWS Giants - James Stewart - Sandringham Dragons
28. Hawthorn - Tim O'Brien - Glenelg
29. Port Adelaide - Tom Clurey - Murray Bushrangers
30. Port Adelaide - Mason Shaw - South Fremantle
31. Richmond - Kamdyn McIntosh - Peel Thunder
32. Brisbane Lions - Michael Close - North Ballarat Rebels
33. Richmond - Liam McBean - Calder Cannons
34. Essendon - Jason Ashby - Oakleigh Chargers
35. Carlton - Tom Temay - Sandringham Dragons
36. Fremantle - Tanner Smith - North Ballarat Rebels
37. North Melbourne - Ben Jacobs - Port Adelaide
38. Collingwood - Jackson Ramsay - East Perth
39. Fremantle - Max Duffy - East Fremantle
40. St Kilda - Brodie Murdoch - Glenelg
41. North Melbourne - Mason Wood - Geelong Falcons
43. St Kilda - Josh Saunders - Geelong Falcons
44. Sydney Swans - Harrison Marsh - East Fremantle
42. Richmond - Matthew McDonough - Woodville-West Torrens
Round 3
45. West Coast Eagles - Brant Colledge - Perth
46. Sydney Swans - Tim Membrey - Gippsland Power
47. North Melbourne - Mitchell Wilkins - Norwood
48. Melbourne - Dean Kent - Perth
49. Western Bulldogs - Lachlan Hunter (Father/son rule) - Western Jets
50. Western Bulldogs - Joshua Prudden - Murray Bushrangers
51. Essendon - Dylan Van Unen - Frankston
52. Melbourne - Matt Jones - Box Hill Hawks
53. Essendon - Martin Gleeson - North Ballarat Rebels
54. Carlton - Nicholas Graham - Gippsland Power
55. Gold Coast Suns - Tim Sumner - Woodville West Torrens
56. North Melbourne - Daniel Currie - Sydney
57. Gold Coast Suns - Kyal Horsley (Rookie elevation) - Gold Coast Suns
58. Gold Coast Suns - Clay Cameron - Mt Gravatt
59. West Coast Eagles - Adam Carter - South Fremantle
60. West Coast Eagles - Mark Hutchings - St Kilda
61. North Melbourne - Taylor Hine - Gold Coast Suns
62. Adelaide - Sam Siggins - Lauderdale
63. GWS Giants - Passed
64. Sydney Swans - Matthew Dick - Calder Cannons
65. Sydney Swans - Passed
Round 4
66. Hawthorn - Kaiden Brand - West Adelaide
67. GWS Giants - Passed
68. Melbourne - Dean Terlich - Norwood
69. Carlton - Passed
70. Hawthorn - Michael Osborne - Hawthorn
71. Melbourne - Daniel Nicholson (Rookie elevation) - Melbourne
72. Melbourne - Michael Evans (Rookie elevation) - Melbourne
73. Essendon - Nicholas Kommer - East Perth
74. Carlton - Passed
75. St Kilda - Lewis Pierce - Dandenong Stingrays
76. North Melbourne - Sam Gibson (Rookie elevation) - North Melbourne
77. Geelong Cats - Bradley Hartman - Sturt
78. Fremantle - Clancee Pearce (Rookie elevation) - Fremantle
79. West Coast Eagles - Brad Dick (Rookie elevation) - West Coast Eagles
80. Collingwood - Passed
81. Adelaide - Rory Atkins - Calder Cannons
82. Port Adelaide - Passed
Round 5
97. GWS Giants - Andrew Phillips (Rookie elevation) - GWS Giants
98. Western Bulldogs - Tom Campbell (Rookie elevation) - Western Bulldogs
99. Brisbane Lions - Niall McKeever - (Rookie elevation) - Brisbane Lions
100. Richmond - Passed
101. Essendon - Passed
102. Carlton - Zach Tuohy (Rookie elevation) - Carlton
103. North Melbourne - Majak Daw (Rookie elevation) - North Melbourne
104. Sydney Swans - Passed
Round 6
105. Western Bulldogs - Jason Johannisen (Rookie elevation) - Western Bulldogs
106. Essendon - Mark Baguley (Rookie elevation) - Essendon
107. Sydney Swans - Harry Cunningham (Rookie elevation) - Sydney Swans