NTRabbit
Brownlow Medallist
Season is now officially over for us - I made this thread last year, doing it again this year. Simple collection of finalised departures, draft picks and arrivals. Nobody goes on the list until there's at least an official club statement, no rumours. Draft order taken from the current order listing on the D&T board, correct me if I'm wrong.
All Departures (to)
Michael Doughty (Veteran, Retired) - source
Chris Knights (Free Agent, Richmond) - source
Brad Symes (Delisted) - source
Nick Joyce (Delisted)
Brainless Scumbag Douchecanoe (PSD, Scumney)
Rookies
Will Young (Retired) - source
James Craig (Delisted) - source
Sam Martyn (Delisted) - ibid
Draft picks
#20 (AFL)
#43 (Richmond)
#53 (AFL)
Free Agency & Trade Arrivals (from)
Angus Graham (Richmond) - source
Draft Picks
#54 (Richmond)
Elevations (to)
Brad Crouch (Senior List)
Ian Callinan (Senior List)
National Draft (from)
Pick #62: Sam Siggins (Lauderdale)
Pick #81: Rory Atkins (Calder Cannons)
Preseason Draft (from)
Pick #10: Nick Joyce (Steven Trigg's book of apologies)
Rookie Draft (from)
Pick #14: Kyle Hartigan (Werribee)
International/Alternative Talent Rule (from)
Jack Osborn (Basketball, Tasmania)
Tim Klaosen (Basketball, SA)
Number Changes (previous, last owner)
4. Jenkins (20, Douchecanoe)
11. Wright (47, Doughty)
15. Angus Graham (*, Symes)
20. Sam Siggins (*, Jenkins)
21. Rory Atkins (*, Knights)
30. Jack Osborn (*, Craig)
39. Tim Klaosen (*, Young)
National Draft Order (final)
1. GWS - Lachie Whitfield
2. GWS - Jonathan O'Rourke
3. GWS - Lachlan Plowman
4. Melbourne (compensation pick - Scully) - Jimmy Toumpas
5. Western Bulldogs - Jake Stringer
6. Western Bulldogs (compensation pick - Ward) - Jackson Macrae
7. Port Adelaide - Oliver Wines
8. Brisbane - Sam Mayes
9. Richmond - Nick Vlaustin
10. Essendon (Joe Daniher F/S)
11. Carlton - Troy Menzel
12. GWS - Kristian Jaksch
13. Gold Coast (compensation pick - Goddard) - Jesse Lonergan
14. GWS (compensation pick - Scully) - Aidan Corr
15. North Melbourne - Taylor Garner
16. Geelong - Jackson Thurlow
17. Fremantle - Josh Simpson
18. Collingwood - Brodie Grundy
19. Collingwood - Ben Kennedy
20. Collingwood (compensation pick - Davis) - Tim Broomhead
21. Western Bulldogs - Nathan Hrovat
22. Scumney - Dean Towers
--
23. Brisbane (compensation pick - Rischitelli) - Marco Paparone
--
24. St Kilda - Nathan Wright
25. St Kilda - Spencer White
26. Melbourne (Jack Viney F/S)
27. GWS - James Stewart
28. Hawthorn - Tim O'Brien
29. Port Adelaide (compensation pick - Pearce) - Tom Clurey
30. Port Adelaide (compensation pick - Chaplin) - Mason Shaw
31. Richmond (compensation pick - N. Krakouer) - Kamdyn McIntosh
32. Brisbane - Michael Close
33. Richmond - Liam McBean
34. Essendon - Jason Ashby
35. Carlton - Tom Temay
36. Fremantle - Tanner Smith
37. North Melbourne - Ben Jacobs
38. Collingwood - Jackson Ramsay
39. Fremantle - Max Duffy
40. St Kilda - Brodie Murdoch
41. North Melbourne - Mason Wood
42. Richmond - Matthew McDonough
43. St Kilda - Josh Saunders
44. Scumney - Harrison Marsh
--
45. West Coast - Brant Colledge
46. Scumney - Tim Membrey
47. North Melbourne - Mitchell Wilkins
48. Melbourne (compensation pick - Moloney) - Dean Kent
49. Western Bulldogs (Lachie Hunter F/S)
50. Western Bulldogs (compensation pick - S. Reid) - Joshua Predden
51. Essendon - Dylan Van Unen
52. Melbourne - Matt Jones
53. Essendon - Martin Gleeson
54. Carlton - Nicholas Graham
55. Gold Coast - Tim Sumner
56. North Melbourne - Daniel Currie
57. Gold Coast - Kyal Horsely (R)
58. Gold Coast - Clay Cameron
59. West Coast - Adam Carter
60. West Cost (compensation pick - Lynch) - Mark Hutchings
61. North Melbourne - Taylor Hine
62. Adelaide - Sam Siggins
63. GWS - pass
64. Scumney (compensation pick - Young) - Matthew Dick
65. Scumney - pass
66. Hawthorn - Kaiden Brand
67. GWS - pass
68. Melbourne - Dean Terlich
69. Carlton - pass
70. Hawthorn - Michael Osborne
71. Melbourne - Daniel Nicholson (R)
72. Melbourne - Michael Evans (R)
73. Essendon - Nicholas Kommer
74. Carlton - pass
75. St Kilda - Lewis Pierce
76. North Melbourne - Sam Gibson (R)
77. Geelong - Bradley Hartman
78. Fremantle - Clancee Pearce (R)
79. West Coast - Brad Dick (R)
80. Collingwood - Pass
81. Adelaide - Rory Atkins
82. Port Adelaide - pass
83. GWS - Sam Frost (R)
84. Western Bulldogs - pass
85. Port Adelaide - Tom Jonas (R)
86. Brisbane - Jack Crisp (R)
87. Richmond - pass
88. Essendon - Sean Gregory
89. Carlton - Levi Casboult (R)
90. St Kilda - Sam Dunell (R)
91. North Melbourne - Aaron Mullett (R)
92. Geelong - Jesse Stringer (R)
93. Fremantle - Lee Spurr (R)
94. Collingwood - Marley Williams (R)
95. Adelaide - Ian Callinan (R)
96. Scumney - pass
97. GWS - Andrew Phillips (R)
98. Western Bulldogs - Tom Campbell (R)
99. Brisbane - Niall McKeever (R)
100. Richmond - pass
101. Essendon - pass
102. Carlton - Zach Tuohy (R)
103. North Melbourne - Majak Daw (R)
104. Scumney - pass
105. Western Bulldogs - Jason Johannisen (R)
106. Essendon - Mark Baguley (R)
107. Scumney - Harry Cunningham (R)
Important Dates
All Departures (to)
Michael Doughty (Veteran, Retired) - source
Chris Knights (Free Agent, Richmond) - source
Brad Symes (Delisted) - source
Nick Joyce (Delisted)
Brainless Scumbag Douchecanoe (PSD, Scumney)
Rookies
Will Young (Retired) - source
James Craig (Delisted) - source
Sam Martyn (Delisted) - ibid
Draft picks
#20 (AFL)
#43 (Richmond)
#53 (AFL)
Free Agency & Trade Arrivals (from)
Angus Graham (Richmond) - source
Draft Picks
#54 (Richmond)
Elevations (to)
Brad Crouch (Senior List)
Ian Callinan (Senior List)
National Draft (from)
Pick #62: Sam Siggins (Lauderdale)
Pick #81: Rory Atkins (Calder Cannons)
Preseason Draft (from)
Pick #10: Nick Joyce (Steven Trigg's book of apologies)
Rookie Draft (from)
Pick #14: Kyle Hartigan (Werribee)
International/Alternative Talent Rule (from)
Jack Osborn (Basketball, Tasmania)
Tim Klaosen (Basketball, SA)
Number Changes (previous, last owner)
4. Jenkins (20, Douchecanoe)
11. Wright (47, Doughty)
15. Angus Graham (*, Symes)
20. Sam Siggins (*, Jenkins)
21. Rory Atkins (*, Knights)
30. Jack Osborn (*, Craig)
39. Tim Klaosen (*, Young)
National Draft Order (final)
1. GWS - Lachie Whitfield
2. GWS - Jonathan O'Rourke
3. GWS - Lachlan Plowman
4. Melbourne (compensation pick - Scully) - Jimmy Toumpas
5. Western Bulldogs - Jake Stringer
6. Western Bulldogs (compensation pick - Ward) - Jackson Macrae
7. Port Adelaide - Oliver Wines
8. Brisbane - Sam Mayes
9. Richmond - Nick Vlaustin
11. Carlton - Troy Menzel
12. GWS - Kristian Jaksch
13. Gold Coast (compensation pick - Goddard) - Jesse Lonergan
14. GWS (compensation pick - Scully) - Aidan Corr
15. North Melbourne - Taylor Garner
16. Geelong - Jackson Thurlow
17. Fremantle - Josh Simpson
18. Collingwood - Brodie Grundy
19. Collingwood - Ben Kennedy
20. Collingwood (compensation pick - Davis) - Tim Broomhead
21. Western Bulldogs - Nathan Hrovat
22. Scumney - Dean Towers
--
23. Brisbane (compensation pick - Rischitelli) - Marco Paparone
--
24. St Kilda - Nathan Wright
25. St Kilda - Spencer White
27. GWS - James Stewart
28. Hawthorn - Tim O'Brien
29. Port Adelaide (compensation pick - Pearce) - Tom Clurey
30. Port Adelaide (compensation pick - Chaplin) - Mason Shaw
31. Richmond (compensation pick - N. Krakouer) - Kamdyn McIntosh
32. Brisbane - Michael Close
33. Richmond - Liam McBean
34. Essendon - Jason Ashby
35. Carlton - Tom Temay
36. Fremantle - Tanner Smith
37. North Melbourne - Ben Jacobs
38. Collingwood - Jackson Ramsay
39. Fremantle - Max Duffy
40. St Kilda - Brodie Murdoch
41. North Melbourne - Mason Wood
42. Richmond - Matthew McDonough
43. St Kilda - Josh Saunders
44. Scumney - Harrison Marsh
--
45. West Coast - Brant Colledge
46. Scumney - Tim Membrey
47. North Melbourne - Mitchell Wilkins
48. Melbourne (compensation pick - Moloney) - Dean Kent
50. Western Bulldogs (compensation pick - S. Reid) - Joshua Predden
51. Essendon - Dylan Van Unen
52. Melbourne - Matt Jones
53. Essendon - Martin Gleeson
54. Carlton - Nicholas Graham
55. Gold Coast - Tim Sumner
56. North Melbourne - Daniel Currie
57. Gold Coast - Kyal Horsely (R)
58. Gold Coast - Clay Cameron
59. West Coast - Adam Carter
60. West Cost (compensation pick - Lynch) - Mark Hutchings
61. North Melbourne - Taylor Hine
62. Adelaide - Sam Siggins
63. GWS - pass
64. Scumney (compensation pick - Young) - Matthew Dick
65. Scumney - pass
66. Hawthorn - Kaiden Brand
67. GWS - pass
68. Melbourne - Dean Terlich
69. Carlton - pass
70. Hawthorn - Michael Osborne
71. Melbourne - Daniel Nicholson (R)
72. Melbourne - Michael Evans (R)
73. Essendon - Nicholas Kommer
74. Carlton - pass
75. St Kilda - Lewis Pierce
76. North Melbourne - Sam Gibson (R)
77. Geelong - Bradley Hartman
78. Fremantle - Clancee Pearce (R)
79. West Coast - Brad Dick (R)
80. Collingwood - Pass
81. Adelaide - Rory Atkins
82. Port Adelaide - pass
83. GWS - Sam Frost (R)
84. Western Bulldogs - pass
85. Port Adelaide - Tom Jonas (R)
86. Brisbane - Jack Crisp (R)
87. Richmond - pass
88. Essendon - Sean Gregory
89. Carlton - Levi Casboult (R)
90. St Kilda - Sam Dunell (R)
91. North Melbourne - Aaron Mullett (R)
92. Geelong - Jesse Stringer (R)
93. Fremantle - Lee Spurr (R)
94. Collingwood - Marley Williams (R)
95. Adelaide - Ian Callinan (R)
96. Scumney - pass
97. GWS - Andrew Phillips (R)
98. Western Bulldogs - Tom Campbell (R)
99. Brisbane - Niall McKeever (R)
100. Richmond - pass
101. Essendon - pass
102. Carlton - Zach Tuohy (R)
103. North Melbourne - Majak Daw (R)
104. Scumney - pass
105. Western Bulldogs - Jason Johannisen (R)
106. Essendon - Mark Baguley (R)
107. Scumney - Harry Cunningham (R)
Important Dates
October 1 - Commencement of Restricted Free Agency Offer and Unrestricted Free Agency period.
October 5, 2pm - Nomination of Father-Son Eligible Players and Academy Bidding Players.
October 8, 10am - Father Son Eligible Players and Academy Players Bid Meeting.
October 8 - Commencement of Trade Period.
October 19, 2pm - Deadline for GWS Giants to pre-list balance of any uncontracted players under List Establishment rules.
October 19, 5pm - Close to Restricted Free Agency Offer and Unrestricted Free Agency Period.
October 23, 5pm - Trade Incentive Rule (17 year-olds). Deadline for trading.
October 26, 2pm - End of Trade Period.
October 26, 2.10pm - Trade Incentive (17 year-olds) Selection.
October 31, 2pm - List Lodgement One.
November 1 - Commencement to Delisted Player Free Agency Period.
November 13, 2pm - End to Delisted Player Free Agency Period.
November 13, 2pm - Out of Contract Listed Player Draft Nomination deadline, New Player Draft Nomination deadline.
November 13, 2pm - Deadline for Nomination of any use of 2012 GWS Giants Compensation Selections.
November 15, 2pm - List Lodgement Two.
November 16, 2pm - Delisted Player Draft Nomination deadline, Non-Retained Rookies Draft Nomination deadline, Nominated of Queensland Zone Priority Selections and Nomination of NSW/ACT Zone Priority Selections.
November 22 - NAB AFL Draft, Gold Coast Convention Centre.
November 23 - Second Delisted Player Free Agency Period commences.
November 28, 2pm - Out of Contract Listed Players Nomination deadline, International Players Nomination deadline, Players Not Registered / Played Three Years deadline, NSW Scholarship and International Scholarship Players deadline.
November 28, 5pm - Second Delisted Player Free Agency Period ends.
November 29, 2pm - List Lodgement Three.
December 4, 2pm - Delisted Player Nomination deadline.
December 4 - Deadline for GWS Giants to pre-list balance of any previously listed or previously nominated for draft players under List Establishment rules.
December 11, 11am - NAB AFL Pre-Season Draft.
December 11, 11.05am - Brisbane Lions, Gold Coast Suns, GWS Giants and Sydney Swans Eligible Pre-Selected Rookies.
December 11, 11.10am - NAB AFL Rookie Draft.