Callums_Guns
Community Leader
- Feb 26, 2019
- 19,154
- 37,047
- AFL Club
- GWS
- Moderator
- #1
Buckle up it's going to be an interesting night ahead, 10mins to go and we go live with the picks......
Expect a lot of picks to move around
Round 1
1. Western Bulldogs - Jamarra Ugle-Hagan (Key forward, Oakleigh Chargers/Vic Metro) [matched Adelaide’s bid]
2. Adelaide Crows - Riley Thilthorpe (Key forward, West Adelaide/SA)
3. North Melbourne - Will Phillips (Midfielder, Oakleigh Chargers/Vic Metro)
4. Sydney Swans - Logan McDonald (Key forward, Perth/WA)
5. Sydney Swans - Braeden Campbell (Midfielder, Sydney Swans Academy/Allies) [matched Hawthorn’s bid]
6. Hawthorn - Denver Grainger-Barras (Key defender, Swan Districts/WA)
7. Gold Coast - Elijah Hollands (Forward/midfielder, Murray Bushrangers/Vic Country)
8. Essendon - Nik Cox (Key defender, Northern Knights/Vic Metro)
9. Essendon - Archie Perkins (Forward/midfielder, Sandringham Dragons/Vic Metro)
10. Essendon - Zach Reid (Key defender, Gippsland Power/Vic Country)
11. Adelaide Crows - Luke Pedlar (Midfielder, Glenelg/SA)
12. GWS - Tanner Bruhn (Midfielder, Geelong Falcons/Vic Country)
13. North Melbourne - Tom Powell (Midfielder, Sturt/South Australia)
14. Fremantle - Heath Chapman (Key defender, West Perth/WA)
15. GWS - Conor Stone (Forward, Oakleigh Chargers/Vic Metro)
16. Port Adelaide - Lachie Jones (Defender/midfielder, Woodville-West Torrens/SA) [matched Collingwood’s bid]
17. Collingwood - Oliver Henry (Forward, Geelong Falcons/Vic Country)
18. GWS - Ryan Angwin (Midfielder, Gippsland Power/Vic Country)
19. Collingwood - Finlay Macrae (Midfielder, Oakleigh Chargers/Vic Metro)
20. Geelong - Max Holmes (Midfielder, Sandringham Dragons/Vic Metro)
21. Melbourne - Jake Bowey (Small forward/midfielder, Sandringham Dragons/Vic Metro)
22. Melbourne - Bailey Laurie (Small forward/midfielder, Oakleigh Chargers/Vic Metro)
23. Collingwood - Reef McInnes (Midfielder, Oakleigh Chargers/Vic Metro) [matched GWS’ bid]
24. Brisbane Lions - Blake Coleman (Small forward, Brisbane Lions Academy/Allies) [matched Collingwood’s bid]
25. Adelaide Crows - Brayden Cook (Medium forward, South Adelaide/SA)
26. St Kilda - Matt Allison (Key forward, Calder Cannons/Vic Metro)
Round 2
27. Fremantle - Nathan O‘Driscoll (Midfielder, Perth/WA)
28. Adelaide Crows - Sam Berry (Midfielder, Gippsland Power/Vic Country)
29. Hawthorn - Seamus Mitchell (Midfielder-forward, Bendigo Pioneers)
30. Collingwood - Caleb Poulter (Midfielder, Woodville-West Torrens/SA)
31. Collingwood - Liam McMahon (Key forward, Northern Knights/Vic Metro)
32. Sydney Swans - Errol Gulden (Forward/midfielder, Sydney Swans Academy/Allies) [matched Geelong’s bid]
33. Geelong - Shannon Neale (Ruck, South Fremantle/WA)
34. Melbourne - Fraser Rosman (Utility, Sandringham Dragons/Vic Metro)
35. Hawthorn - Connor Downie (Medium defender, Eastern Ranges/Vic Metro) [matched North Melbourne’s bid]
36. North Melbourne - Charlie Lazzaro (midfielder-forward, Geelong Falcons)
37. Carlton - Corey Durdin (Small forward/midfielder, Central District/SA)
38. Adelaide Crows - James Rowe (Small forward, Woodville-West Torrens/SA)
39. Essendon - Josh Eyre (Utility, Calder Cannons/Vic Metro) [matched Richmond‘s bid]
40. Richmond - Samson Ryan (Ruck, Brisbane Lions Academy)
41. Carlton - Jack Carroll (Midfielder, East Fremantle/WA)
42. North Melbourne - Phoenix Spicer (Outside midfielder/small forward, South Adelaide)
Round 3
43. Brisbane Lions - Harry Sharp (Midfielder, GWV Rebels/Vic Country)
44. Collingwood - Beau McCreery (General forward, South Adelaide)
45. St Kilda - Tom Highmore (Key defender, South Adelaide/SA)
46. Hawthorn - Tyler Brockman (Small forward, Subiaco/WA)
47. Geelong - Nicholas Stevens (general defender, GWV Rebels)
48. Brisbane Lions - Henry Smith (Key forward/ruck, Woodville-West Torrens/SA)
49. Port Adelaide - Ollie Lord (key forward, Sandringham Dragons)
50. Fremantle - Brandon Walker (Medium defender, East Fremantle/WA) [matched Essendon’s bid]
51. Richmond - Maurice Rioli Jnr (Small forward, Oakleigh Chargers/NT Thunder/Allies) [matched Essendon’s bid]
Essendon - PASS
Round 4 and onwards
52. West Coast Eagles - Luke Edwards (general defender, Glenelg)
Fremantle - PASS
Sydney Swans - PASS
Richmond - PASS
53. Essendon - Cody Brand (Key defender, Calder Cannons/Vic Metro) [matched Western Bulldogs’ bid]
54. Fremantle - Joel Western (Small forward/midfielder, Claremont/WA) [matched Western Bulldogs’ bid]
55. Western Bulldogs - Dominic Bedendo (general forward, Murray Bushrangers)
St Kilda - PASS
Brisbane Lions - PASS
56. North Melbourne - Eddie Ford (Midfielder, Western Jets/Vic Metro)
Port Adelaide - PASS
Gold Coast Suns - PASS
Carlton - PASS
Adelaide Crows - PASS
North Melbourne - PASS
57. West Coast Eagles - Isiah Winder (Small forward/midfielder, Peel Thunder/WA)
58. GWS - Cameron Fleeton (general defender, Geelong Falcons)
Collingwood - PASS
West Coast Eagles - PASS
Geelong - PASS
59. GWS - Jacob Wehr (Defender, Woodville-West Torrens)
GWS - PASS
Western Bulldogs - PASS
TRADES MADE ON DRAFT NIGHT
1. Collingwood gains picks 41 and 42. Hawthorn gains picks 62, 69 and a future second-round pick.
2. Adelaide gains pick 34. Port Adelaide gains pick 38 and a future fourth-round pick.
3. Geelong gains Pick 20. Richmond gains a future first-round pick.
4. Collingwood gains picks 24, 30 and a future fourth. GWS gains a future first-round pick.
5. Brisbane gains picks 35 and 46. Fremantle gains Pick 29.
6. Adelaide gains Pick 25. Collingwood gains Pick 27 and a future third-round pick.
7. Fremantle gains picks 27 and 59. Collingwood gains Pick 30 and a future third-round pick.
8. Fremantle gains picks 53 and 57. Collingwood gains Pick 46.
9. St Kilda gains Pick 43. Hawthorn gains Pick 54 and a future fourth-round pick.
10. Essendon gains picks 49 and 50. Brisbane gains Pick 42.
11. Melbourne gains a future third-round pick. Hawthorn gains Pick 46 and a future fourth-round pick.
12. Collingwood gains Pick 44. Port Adelaide gains Pick 49 and a future fourth-round pick.
Last edited: