Preview 2023 AFL Draft General Discussion

Mutineer

Premium Platinum
Aug 9, 2019
28,317
49,716
Victorian Central Highlands
AFL Club
Adelaide
Other Teams
The mighty Panthers, GWV Rebels, Be
Very rough and early but here are 30 names I like, hopefully I didn’t miss a few

2023
Nick Watson
Dan Curtin
Harley Reid
Zane Duursma
Sam Frangalas
Koltyn Tholstrup
Nate Caddy
Ashton Moir
Jack Delean
Archer Reid
Nathan Philactides
Ryley Sanders
Riak Andrew
Alex Holt
Will Patton
Will Brown
Archie Roberts
Jed Walter
Tom Corcoran
Colby McKercher
Will Green
Riley Hardeman
Ollie Badr
Coen Livingstone
Harry Keast
Ben Ridgeway
Kane McAuliffe
Darcy Wilson
Bodie Ryan
George Pope
Snuck my boy in there...kudos...:thumbsu::fire:
 

Couch Coach

Premium Platinum
Apr 26, 2006
1,716
2,554
Melbourne
AFL Club
Collingwood
0d430732-5b33-4b3e-a67d-54478dd4c253-jpeg.1440818

b3f749f6-e656-409c-9142-23d56d14a503-jpeg.1440817


Posted by blueiris in PMBangers 2022 thread
 

weltschmerz

Norm Smith Medallist
May 23, 2019
8,990
21,081
AFL Club
Western Bulldogs
Luamon Lual is a Dogs NGA, but by the looks of it he'll be out of our reach. Stoked for him.
 

pushintheback

Team Captain
May 31, 2010
485
424
AFL Club
Adelaide
The next state carnival in the calendar.

August 13/14 u17 Development round.
Vic Metro vs QLD
Vic Country vs NSW

VM & VC to win comfortably.
Thoughts?
 

Davo-27

Norm Smith Medallist
Sep 9, 2006
7,375
12,229
Melbourne
AFL Club
Hawthorn
Other Teams
Box Hill Hawks
i thought i would do an early top 30 for 2023

1. Harley Reid - Bend
2. Jed Walter - GCS A
3. Daniel Curtin - Clare
4. Nate Caddy - North
5. Nick Watson - East
6. Jack Delean - Sth Adel
7. Koltyn Tholstrup - Subi
8. Zane Duursma - Gipps
9. Nathan Philactides - Oak
10. Ashton Moir - Glenlg
11. Archer Reid - Gipps
12. Koen Sanchez - Est Frem
13. Sam Frangalas - Dand
14. Riley Hardeman - Swan Dist
15. Jake Rogers - GCS A
16. Archie Roberts - Sand
17. Luamon Lual - GWV
18. Oliver Badr - Oak
19. George Stevens - GWV
20. Cooper Simpson - Dand
21. Mitch Edwards - Peel
22. Alex Holt - Sturt
23. Xavier Walsh - Est Perth
24. Colby McKercher - Tas
25. Caleb Windsor - East
26. Will McCabe - Cent Dist
27. Will Patton - Wst Adel
28. Rhyley Sanders - Sand/Tas
29. Cam Nyko - East
30. Ethan Read - GCS A

Logan Morris - Western Jets (med forw) marking, goal sense and x-factor
Coby James - Murray Bushrangers (sml def) speed and composure
Riley Witherill - Eastern Ranges (KPF/Med forw) good mark and positioning
Iliro Smit - Oakligh Chargers (Ruck/KPF) athletic big man with some speed
Riak Andrew - need to see more of
Ben Ridgeway - SA - stocky short midfielder who plays with intensity
Luca Slade - SA - outside mid
 
Last edited:

pushintheback

Team Captain
May 31, 2010
485
424
AFL Club
Adelaide
i thought i would do an early top 30 for 2023

1. Harley Reid - Bend
2. Jed Walter - GCS A
3. Daniel Curtin - Clare
4. Nate Caddy - North
5. Nick Watson - East
6. Jack Delean - Sth Adel
7. Koltyn Tholstrup - Subi
8. Zane Duursma - Gipps
9. Nathan Philactides - Oak
10. Ashton Moir - Glenlg
11. Archer Reid - Gipps
12. Koen Sanchez - Est Frem
13. Sam Frangalas - Dand
14. Riley Hardeman - Swan Dist
15. Jake Rogers - GCS A
16. Archie Roberts - Sand
17. Luamon Lual - GWV
18. Oliver Badr - Oak
19. George Stevens - GWV
20. Cooper Simpson - Dand
21. Mitch Edwards - Peel
22. Alex Holt - Sturt
23. Xavier Walsh - Est Perth
24. Colby McKercher - Tas
25. Caleb Windsor - East
26. Will McCabe - Cent Dist
27. Will Patton - Wst Adel
28. Rhyley Sanders - Sand/Tas
29. Cam Nyko - East
30. Ethan Read - GCS A
It’s a strong 30. No doubt some more will be uncovered next mth during the u17 games.
 

Davo-27

Norm Smith Medallist
Sep 9, 2006
7,375
12,229
Melbourne
AFL Club
Hawthorn
Other Teams
Box Hill Hawks
2023 top 30

1. Harley Reid - Bend
2. Jed Walter - GCS A
3. Daniel Curtin - Clare
4. Nate Caddy - North
5. Nick Watson - East
6. Jack Delean - Sth Adel
7. Koltyn Tholstrup - Subi
8. Zane Duursma - Gipps
9. Nathan Philactides - Oak
10. Ashton Moir - Glenlg
11. Archer Reid - Gipps
12. Koen Sanchez - Est Frem
13. Sam Frangalas - Dand
14. Riley Hardeman - Swan Dist
15. Ben Ridgeway - Glenlg
16. Jake Rogers - GCS A
17. Archie Roberts - Sand
18. Luamon Lual - GWV
19. Oliver Badr - Oak
20. George Stevens - GWV
21. Riley Weatherill - East
22. Mitch Edwards - Peel
23. Alex Holt - Sturt
24. Xavier Walsh - Est Perth
25. Colby McKercher - Tas
26. Caleb Windsor - East
27. Will McCabe - Cent Dist
28. Will Patton - Wst Adel
29. Rhyley Sanders - Sand/Tas
30. Ethan Read - GCS A

made a couple of changes, dropped Cooper Simpson and Cam Nyko and added Ben Ridgeway and Riley Weatherill based on the u18 champs game from Ridgeway and the 2nd viewing of the Vic Trials game for Riley Witherill, 2 others who could be in this list are Riak Andrew and Kynan Brown, but i am yet to see enough to make a solid call yet.
 
Last edited:

The Kaiser Chief

Debutant
Mar 24, 2021
59
32
AFL Club
Hawthorn
2023 top 30

1. Harley Reid - Bend
2. Jed Walter - GCS A
3. Daniel Curtin - Clare
4. Nate Caddy - North
5. Nick Watson - East
6. Jack Delean - Sth Adel
7. Koltyn Tholstrup - Subi
8. Zane Duursma - Gipps
9. Nathan Philactides - Oak
10. Ashton Moir - Glenlg
11. Archer Reid - Gipps
12. Koen Sanchez - Est Frem
13. Sam Frangalas - Dand
14. Riley Hardeman - Swan Dist
15. Ben Ridgeway - Glenlg
16. Jake Rogers - GCS A
17. Archie Roberts - Sand
18. Luamon Lual - GWV
19. Oliver Badr - Oak
20. George Stevens - GWV
21. Riley Witherill - East
22. Mitch Edwards - Peel
23. Alex Holt - Sturt
24. Xavier Walsh - Est Perth
25. Colby McKercher - Tas
26. Caleb Windsor - East
27. Will McCabe - Cent Dist
28. Will Patton - Wst Adel
29. Rhyley Sanders - Sand/Tas
30. Ethan Read - GCS A

made a couple of changes, dropped Cooper Simpson and Cam Nyko and added Ben Ridgeway and Riley Witherill based on the u18 champs game from Ridgeway and the 2nd viewing of the Vic Trials game for Riley Witherill, 2 others who could be in this list are Riak Andrew and Kynan Brown, but i am yet to see enough to make a solid call yet.
The under 17 country v metro game will be interesting this weekend. Kade DeLaRue from Dandenong is having a very strong bottom age season
 

OWAAT69

Rookie
Aug 4, 2020
44
48
AFL Club
Fremantle
..Does anyone know if there will be an All-Stars 17's exhibition game before this years AFL GF as was previously played prior to Covid ? Cheers.
 

pushintheback

Team Captain
May 31, 2010
485
424
AFL Club
Adelaide
..Does anyone know if there will be an All-Stars 17's exhibition game before this years AFL GF as was previously played prior to Covid ? Cheers.
Yes I believe so. I assume this weekends games will help decide who gets selected as well as the bottom agers from the recent u18 national carnival. None of the bottom agers from the u18 carnival are playing this weekend.
 

OWAAT69

Rookie
Aug 4, 2020
44
48
AFL Club
Fremantle
Yes I believe so. I assume this weekends games will help decide who gets selected as well as the bottom agers from the recent u18 national carnival. None of the bottom agers from the u18 carnival are playing this weekend.
Thanks, who do you think will drive the selection process ? AFL recruiters, 18's state coaches, local state clubs or other ?
 

pushintheback

Team Captain
May 31, 2010
485
424
AFL Club
Adelaide
Thanks, who do you think will drive the selection process ? AFL recruiters, 18's state coaches, local state clubs or other ?
I would assume it’s based on a mix of NAB, state nominations and AFL clubs requests…but not entirely sure. After the weekends games maybe one of the gurus like eDPS PMBangers Davo-27 ModernArtillery can put their u17 GF curtain raiser squad together.
 

GC2015

Premiership Player
May 27, 2013
4,091
4,968
AFL Club
Gold Coast
2023 top 30

1. Harley Reid - Bend
2. Jed Walter - GCS A
3. Daniel Curtin - Clare
4. Nate Caddy - North
5. Nick Watson - East
6. Jack Delean - Sth Adel
7. Koltyn Tholstrup - Subi
8. Zane Duursma - Gipps
9. Nathan Philactides - Oak
10. Ashton Moir - Glenlg
11. Archer Reid - Gipps
12. Koen Sanchez - Est Frem
13. Sam Frangalas - Dand
14. Riley Hardeman - Swan Dist
15. Ben Ridgeway - Glenlg
16. Jake Rogers - GCS A
17. Archie Roberts - Sand
18. Luamon Lual - GWV
19. Oliver Badr - Oak
20. George Stevens - GWV
21. Riley Weatherill - East
22. Mitch Edwards - Peel
23. Alex Holt - Sturt
24. Xavier Walsh - Est Perth
25. Colby McKercher - Tas
26. Caleb Windsor - East
27. Will McCabe - Cent Dist
28. Will Patton - Wst Adel
29. Rhyley Sanders - Sand/Tas
30. Ethan Read - GCS A

made a couple of changes, dropped Cooper Simpson and Cam Nyko and added Ben Ridgeway and Riley Weatherill based on the u18 champs game from Ridgeway and the 2nd viewing of the Vic Trials game for Riley Witherill, 2 others who could be in this list are Riak Andrew and Kynan Brown, but i am yet to see enough to make a solid call yet.
Is Jed Walter really rated that highly? I know he played well in the U18 Championships and I guess we'll know more after this weekend when Queensland take on Vic Metro in the U17s clash but pick 2 for Walter seems like a big jump when compared to my understanding of where he was rated. Your list implies that Walter by far the best key forward available in this draft class and is probably considered more valuable than any mid other than Reid.

Nice to see fellow Suns academy players Rogers and Read also made your top 30.