WCE Ebert #18
Senior List
Been checking out team boards, and other phantom drafts, to see what supporters believe are their team needs. After many hours of planning, this is what i come up with.
sorry no explanations as i don't have any mre time to waste as i am meant to be studying for my year 12 exams! Hopefully you will be able to see why i have put players where i have.
1st Round:
1 Melbourne - Jack Watts
2 West Coast - Nick Naitanui
3 Fremantle - Daniel Rich
4 Port Adelaide - Tyrone Vickery
5 Essendon - Hamish Hartlett
6 Carlton - Michael Hurley
7 Brisbane - Jack Ziebell
8 Richmond - Jackson Trengove
9 North Melbourne - Chris Yarren
10 Adelaide - Steele Sidebottom
11 Collingwood - Sam Blease
12 Sydney - Stephen Hill
13 St Kilda - Lewis Johnstone
14 Western Bulldogs - Ayce Cordy
15 Geelong - Tom Swift
16 Hawthorn - Jordan Lisle
Priority:
17 Melbourne - Ryan Schoenmakers
18 West Coast - James Strauss
2nd Round:
19 Melbourne - Mitch Robinson
20 West Coast - Michael Walters
21 Fremantle - Ash Smith
22 Port Adelaide - Shaun McKernan
23 Essendon - Aaron Cornelius
24 Fremantle - Phil Davis
25 Brisbane - Jarrad Blight
26 Richmond - Dan Hannebery
27 North Melbourne - Nick Suban
28 Adelaide - Nick Heyne
29 Collingwood - Dayne Beams
30 Sydney - Tom Lynch
31 Western Bulldogs - Tom Rockliff
32 Western Bulldogs - Jayden Post
33 Geelong - Rhys O'Keefe
34 Hawthorn - Luke Shuey
3rd Round:
35 Melbourne - Jordan Roughead
36 West Coast - David Zaharakis
37 Fremantle - Jarred Redden
38 Port Adelaide - Matt DeBeor
39 Geelong - Paul Cahill
40 Carlton - Matthew Broadbent
41 Brisbane - Neville Jetta
42 Port Adelaide - Sam Wright
43 North Melbourne - Tom Hill
44 Adelaide - Clancee Pearce
45 Collingwood - Jamie Sheahan
46 Collingwood - Michael Still
47 St Kilda - Jordan Jones
48 St Kilda - Rory Sloane
49 Geelong - Nathan O'Keefe
50 Hawthorn - Taylor Hunt
Thoughts???
sorry no explanations as i don't have any mre time to waste as i am meant to be studying for my year 12 exams! Hopefully you will be able to see why i have put players where i have.
1st Round:
1 Melbourne - Jack Watts
2 West Coast - Nick Naitanui
3 Fremantle - Daniel Rich
4 Port Adelaide - Tyrone Vickery
5 Essendon - Hamish Hartlett
6 Carlton - Michael Hurley
7 Brisbane - Jack Ziebell
8 Richmond - Jackson Trengove
9 North Melbourne - Chris Yarren
10 Adelaide - Steele Sidebottom
11 Collingwood - Sam Blease
12 Sydney - Stephen Hill
13 St Kilda - Lewis Johnstone
14 Western Bulldogs - Ayce Cordy
15 Geelong - Tom Swift
16 Hawthorn - Jordan Lisle
Priority:
17 Melbourne - Ryan Schoenmakers
18 West Coast - James Strauss
2nd Round:
19 Melbourne - Mitch Robinson
20 West Coast - Michael Walters
21 Fremantle - Ash Smith
22 Port Adelaide - Shaun McKernan
23 Essendon - Aaron Cornelius
24 Fremantle - Phil Davis
25 Brisbane - Jarrad Blight
26 Richmond - Dan Hannebery
27 North Melbourne - Nick Suban
28 Adelaide - Nick Heyne
29 Collingwood - Dayne Beams
30 Sydney - Tom Lynch
31 Western Bulldogs - Tom Rockliff
32 Western Bulldogs - Jayden Post
33 Geelong - Rhys O'Keefe
34 Hawthorn - Luke Shuey
3rd Round:
35 Melbourne - Jordan Roughead
36 West Coast - David Zaharakis
37 Fremantle - Jarred Redden
38 Port Adelaide - Matt DeBeor
39 Geelong - Paul Cahill
40 Carlton - Matthew Broadbent
41 Brisbane - Neville Jetta
42 Port Adelaide - Sam Wright
43 North Melbourne - Tom Hill
44 Adelaide - Clancee Pearce
45 Collingwood - Jamie Sheahan
46 Collingwood - Michael Still
47 St Kilda - Jordan Jones
48 St Kilda - Rory Sloane
49 Geelong - Nathan O'Keefe
50 Hawthorn - Taylor Hunt
Thoughts???