Resource AFL Award Winners

Remove this Banner Ad

The Victorian

Norm Smith Medallist
Oct 23, 2018
5,136
4,758
Victoria
AFL Club
Gold Coast
Other Teams
Storm, Western Utd
Been doing some research!

Here is a full list of award winners through the years for external Awards

AFL Awards

Brownlow Medal

Gary Ablett- 2013

Nab Rising Star Award
Jaeger O’Meara- 2013

Jim Stynes Community Leadership Award
Zac Smith- 2013

AFL All Australian Team
Gary Ablett- 2011 (C), 2012 (VC), 2013 (VC), 2014
Tom Lynch- 2016
Touk Miller- 2021

AFL All Australian Initial Squad
Gary Ablett- 2011, 2012, 2013, 2014
Tom Lynch- 2016
Touk Miller- 2021

Polly Farmer Medal
Harley Bennell- 2013

AFL Grand Final Sprint
Ben King- 2019

Nab Rising Star Nominees
Brandon Matera- Round 5 2011
Zac Smith- Round 7 2011
David Swallow- Round 14 2011

Trent McKenzie- Round 17 2011
Josh Caddy- Round 16 2012
Jaeger O'Meara- Round 5 2013
Tom Nicholls- Round 16 2013
Kade Kolodjashnij- Round 10 2014
Jack Martin- Round 23 2014
Adam Saad- Round 5 2015
Touk Miller- Round 16 2015
Peter Wright- Round 15 2016
Ben Ainsworth- Round 22 2017
Ben King- Round 19 2019
Matt Rowell- Round 2 2020
Connor Budarick- Round 3 2020
Izak Rankine- Round 6 2020
Noah Anderson- Round 7 2020
Jeremy Sharp- Round 18 2021


AFL Goal of the Year Nominees
Danny Stanley- Round 4 2011
Jared Brennan- Round 5 2011
Liam Patrick- Round 7 2011
Trent McKenzie- Round 8 2011
Gary Ablett- Round 11 2011
Jared Brennan- Round 13 2011
Tom Lynch- Round 14 2011 (Round Winner)
Trent McKenzie- Round 18 2011
Gary Ablett- Round 21 2011
Harley Bennell- Round 24 2011
Gary Ablett- Round 1 2013
Jaeger O'Meara- Round 8 2013
Gary Ablett- Round 10 2013 (Round Winner)
Gary Ablett- Round 11 2013
Gary Ablett- Round 14 2013
Jaeger O'Meara- Round 1 2014
Sean Lemmens- Round 3 2014
David Swallow- Round 3 2014

Gary Ablett- Round 6 2014
Kade Kolodjashnij- Round 12 2014
Jaeger O'Meara- Round 17 2014
Jarrod Garlett- Round 3 2015
Gary Ablett- Round 16 2015
Gary Ablett- Round 1 2016
Gary Ablett- Round 14 2016
Sean Lemmens- Round 1 2017
Peter Wright- Round 1 2019
Alex Sexton- Round 4 2019 (Round Winner)
Mitch Rowell- Round 3 2020
Darcy Macpherson- Round 3 2020
Jack Lukosius- Round 4 2020
Ben King- Round 5 2020
Izak Rankine- Round 6 2020
Sean Lemmens- Round 10 2020
Ben King- Round 10 2021
Will Powell- Round 21 2021


AFL Mark of the Year Nominees
Liam Patrick- Round 7 2011
Nathan Krakouer- Round 7 2011 (Round Winner)
Jared Brennan- Round 14 2011
Zac Smith- Round 6 2013
Tim Sumner- Round 10 2013
Sam Day- Round 4 2014 (Round Winner)
Harley Bennell- Round 9 2014
Tom Lynch- Round 13 2014
Tom Lynch- Round 8 2016
Tom Lynch- Round 10 2016
Steven May- Round 23 2016
Hugh Greenwood- Round 6 2020
Izak Rankine- Round 8 2020
Ben King- Round 9 2020
Izak Rankine- Round 10 2020 (Round Winner)
Alex Sexton- Round 21 2021


Marcus Ashcroft Medalists
Jared Brennan- Round 7 2011
Gary Ablett- Round 17 2012, Round 3 2014
Charlie Dixon- Round 5 2015
Tom Lynch- Round 19 2015
Touk Miller- Round 16 2016, Round 5 2018

Peter Badcoe VC Medalalists (Port Adelaide ANZAC Game Most Courageous)
Michael Rischitelli- 2011

Australian Football Award Winners

AFL Life Members
Malcolm Blight- 1998 (Administrator)
Rodney Eade- 1999 (Coach)
Marcus Ashcroft- 2002 (Administrator)
Guy McKenna- 2013 (Coach)
Gary Ablett- 2017 (Player, Club Capitan, Club Best and Fairest)

Australian Football Hall of Fame Members
Malcolm Blight- 1996, Legend (Administrator)
Guy McKenna- 2009 (Coach)

Jack Titus Recognition of Service Award
Dr Alan McKenzie- 2011

Graeme Samuel AFL Scholarship
Andrew Travis- 2013

Representative Teams/Events

International Rules Team Representatives

Trent McKenzie- 2011 (AUS)
Zac Smith- 2011 (AUS)
Pearce Hanley- 2017 (IRE)
Jarrod Harbrow- 2013 (AUS)


International Rules Team Representatives (Before/After Playing for Gold Coast)
Andrew Raines- 2006 (AUS)
Nathan Bock- 2008 (AUS)
Campbell Brown- 2006, 2008 (VC) (AUS)
Jarrod Brennan- 2008 (AUS)
Pearce Hanley- 2011, 2014 (IRE)

AFL State of Origin Representatives
Lachie Weller- 2020 (All-Stars)
Stuart Dew- 2020 (All-Stars Assistant Coach)


AFL State of Origin Representatives (Before/After Playing for Gold Coast)
Campbell Brown- 2008 (Victoria)
Josh Fraser- 2008 (Victoria)
Nathan Bock- 2008 (All-Stars)
Tom Lynch- 2020 (Victoria)
Adam Saad- 2020 (Victoria)

AFL Indigenous All-Stars Representatives
Jarrod Garlett- 2015
Jarrod Harbrow- 2013, 2015 (VC)
Sean Lemmens- 2015

Jack Martin- 2015
Harley Bennell- 2013
Steven May- 2013
Andy Lovell- 2015 (Coach)

AFL Indigenous All-Stars Representatives (Before/After Playing for Gold Coast)
Jarrod Harbrow- 2009

AFLX Representatives
Jarrod Harbrow- 2019 (Deadly)
Jack Martin- 2019 (Deadly)
Lachie Weller- 2019 (Rampage)

AFL Grand Final Sprint Representatives
Trent McKenzie- 2010 (Finalist)
Joel Wilkinson- 2011 (Finalist)
Campbell Brown- 2012 (Finalist)
Campbell Brown- 2013 (Finalist)
Jarred Ellis- 2014 (Finalist)
Henry Schade- 2015 (Finalist)
Brandon Matera- 2016
Steven May- 2017 (Finalist)
Touk Miller- 2018 (Finalist)
Ben King- 2019 (Finalist and Winner)
Ben Ainsworth- 2020


AFLW Grand Final Sprint Representatives
Kalinda Howarth- 2021

Big Freeze at the G Slider Representatives
Stuart Dew- 2018 (Gold Coast Surf Life Saver)
Brandon Ellis- 2020 (Penguin)
Kalinda Howarth- 2020 (Penguin)


E.J. Whitten Legends Game Representatives
Campbell Brown- 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 (Victoria)
Nathan Bock- 2015, 2018 (All-Stars)

AFL Publication Representatives

AFL Team Coach Trading Cards Packets Representatives

Gary Ablett Jnr- 2011,2012, 2013
Jaeger O'Meara- 2014
David Swallow - 2015, 2020
Dion Prestia- 2016
Tom Lynch- 2017
Jack Martin- 2018
Jarrod Harbrow- 2019
Matt Rowell- 2021

AFL Record Cover Representatives
Guy McKenna- Round 22 2010 (The Spirit of the Coast)
Gary Ablett Jnr- Round 1 2011 (The Art of Leadership- Captains Cover)
Gary Ablett Jnr, Campbell Brown, Nathan Bock, Guy McKenna- Round 2 2011 (On the Rise- Inaugural Game Commemorative Issue)
David Swallow- Round 7 2011 (Queensland's Rivalry Begins- Inaugural Q-Clash Commemorative Issue)
Gary Ablett Jnr- Round 10 2011 (Welcome to our Home)
Gary Ablett Jnr- Round 1 2012 (The Race is on- Montage Cover)
Guy McKenna- Round 15 2012 (Coaches Survey- Montage Cover)
Harley Bennell- Round 1 2013 (Set to Fly- Montage Cover)
Gary Ablett Jnr, Jaeger O'Meara- Round 15 2013 (Coaches Survey- Montage Cover)
Tom Lynch, Rory Thompson, Charlie Dixon, Steven May, Sam Day- Round 17 2013 (The Suns' Shining Lights)
Dion Prestia- Round 10 2014 (Prestia)
Gary Ablett Jnr- Round 14 2014 (Run to the Finals- Montage Cover)
David Swallow- Round 17 2014 (Cairns)
Gary Ablett Jnr- Round 15 2015 (Footy comes to Cairns)
Rodney Eade- Round 16 2015 (Tackling men's health)
Gary Ablett Jnr- Round 1 2016 (Building for a Flag- Montage Cover)
Gary Ablett Jnr- Round 4 2016 (Q-Clash 11- 150 Years of Queensland Football)
Kade Kolodjashnij Round 14 2016 (Brother in Arms)
Gary Ablett Jnr- Round 23 2016 (You make the Cover)
Steven May, Tom Lynch- Round 1 2017 (Q-Clash 13)
Tom Lynch- Round 8 2017 (Shanghai 2017)
Gary Ablett Jnr- Round 14 2017 (Gazza 300)
Gary Ablett Jnr- Round 17 2017 (Australia's most loved Footballers- Montage Cover)
Gary Ablett Jnr- Round 18 2017 (Cover Design Comp)
Adam Saad- Round 19 2017 (My Footy Story- Multicultural Round)
Jarrod Harbrow- Round 1 2018 (Season Opener in Cairns)
Gold Coast Suns Players, Coaches, and Members- Round 23 2019 (Thank you Members and Fans)
Jarrod Witts- Week 5 2020 (Australia's most loved Footballers- Montage Cover)
Matt Rowell- Round 18 2020 (See you next year)
Jarrod Witts, David Swallow- Round 3 2021 (Northern Frontier)
David Swallow- Round 9 2021 (Join the Celebrations)
Izak Rankine- Round 11 2021 (Our Legacy)
Matt Rowell, Noah Anderson, Ben King, Jack Lukosius, Izak Rankine- Round 14 2021 (The plan to keep the suns shining)


AFL Record Pre Season Competition Cover Representatives
Gary Ablett Jnr- Nab Cup 2011 (You've never seen football like this before)
Gary Ablett Jnr- Nab Challenge 2014 (Carnival of Footy)
Jaeger O'Meara- Nab Challenge 2016 (Footy's Back!)
Matt Rowell- Marsh Community Series 2020 (This is where it all began)

AFL/AFLW Record Finals Cover Representatives
Leah Kaslar- AFLW Semi Final 2020

AFL Record Fantasy Guide Cover Representatives
Karmichael Hunt- 2011
Gary Ablett Jnr- 2013
Gary Ablett Jnr- 2014
Gary Ablett Jnr- 2016
Matt Rowell- 2020

AFL/AFLW Record Season Guide Representatives
Gary Ablett Jnr- 2014

Gold Coast Suns Calendar Representatives
2013- Nathan Bock, Campbell Brown, Gary Ablett, David Swallow
2014- Gary Ablett, Harley Bennell, Karmichael Hunt, Zac Smith
2015- Gary Ablett, Jaeger O'Meara, Tom Lynch, Dion Prestia
2016- Michael Rischitelli, David Swallow, Gary Ablett, Dion Prestia
2017- Tom Lynch, Rory Thompson, Gary Ablett, Adam Saad
2018- Tom Lynch, David Swallow, Jarrod Harbrow, Steven May
2019- Brayden Fiorini, Ben Ainsworth, Jarrod Lyons, Steven May
2021- Lachie Weller, Jarrod Witts, Ben King, David Swallow


AFL Player Association Awards

AFLPA Leigh Mathew Trophy

Gary Ablett- 2012, 2013

AFLPA Best First Year Player
Jaeger O’Meara- 2013

AFLPA 22under22 Team Representatives
Rory Thompson- 2013
Jaeger O’Meara- 2013
Tom Nicholls- 2013
Trent McKenzie- 2013, 2014
Dion Prestia- 2013, 2014
David Swallow- 2014
Harley Bennell- 2014
Steven May- 2014
Kade Kolodjashnij- 2014, 2015
Tom Lynch- 2015
Adam Saad- 2015
Jack Martin- 2016, 2017
Peter Wright- 2017
Jack Lukosius- 2020, 2021
Izak Rankine- 2020
Ben King- 2020, 2021
Will Powell- 2021


AFLPA AFLW 22under22
Lauren Bella- 2020, 2021
Kalinda Howarth- 2020
Maddison Levi- 2021


AFLPA AFLW 30over30
Leah Kaslar- 2020

AFLPA Torrens University Scholarships
Leah Kaslar- 2021

AFLPA Madden Medal
Gary Ablett Jnr- 2021

AFL Coaches Association Awards

Best Young Player of the Year Award

Jaeger O’Meara- 2014
Noah Anderson- 2021

AFL Coaches Association All-Australian Team
Tom Lynch- 2016

Other Awards

Lou Richards Medal (Sunday Footy Show Player of the Year)

Gary Ablett- 2013

Herald Sun Player of the Year
Gary Ablett- 2012, 2013

NSW State of Origin Honorary Team
Jarrod Witts- 2020

AFLW Awards

AFLW All Australian Team

Kalinda Howarth- 2020

AFLW All Australian Initial Squad
Kalinda Howarth- 2020
Jamie Stanton- 2020
Lauren Ahrens- 2021


AFLW Rising Star Nominees
Kalinda Howarth- Round 3 2020
Lauren Bella- Round 7 2021


AFLW Goal of the Year Nominees
Kate Surman- Round 4 2020
Lucy Single- Round 8 2021


AFLW Mark of the Year Nominees
Lauren Bella- Round 3 2020
Britney Perry- Round 6 2020


Player of the Q-Clash W Medalists
-

Academy Graduates

AFL Suns Graduates
Andrew Boston- 2014
Jarred Ellis- 2014
Lachie Weller- 2015
Jesse Joyce- 2016
Jack Bowes- 2017
Brad Scheer- 2017
Max Spencer- 2017
Brayden Crossley- 2018
Jacob Dawson- 2018
Jacob Heron- 2018

Connor Nutting- 2018
Caleb Graham- 2019
Connor Budarick- 2020
Matt Conroy- 2020
Alex Davies- 2021
Joel Jeffrey- 2021
Rhys Nicholls- 2021
Aiden Fyfe- 2021


AFLW Suns Graduates
Lauren Bella- 2020
Georgia Beward- 2020
Tori Groves-Little- 2020
Charlotte Hammans- 2020
Ellis Hampson- 2020
Dee Heslop- 2020
Kalinda Howarth- 2020
Serene Watson- 2020

Kitara Whap-Farrar- 2020
Annise Bradfield- 2021
Maddison Levi- 2021
Lucy Single- 2021
Daisy D'Arcy- 2021
Wallis Randell- 2021
Teagan Levi- 2022
Giselle Davies- 2022


Draft Awards

AFL Number 1 Draft Picks

David Swallow- 2010
Matt Rowell- 2019


AFL First Round Draft Picks
David Swallow- Pick 1 2010
Harley Bennell- Pick 2 2010
Sam Day- Pick 3 2010
Josh Caddy- Pick 7 2010
Dion Prestia- Pick 9 2010
Daniel Gorringe- Pick 10 2010
Tom Lynch- Pick 11 2010
Seb Tape- Pick 13 2010
Henry Schade- Pick 24 2011
Jesse Lonergan- Pick 13 2012
Kade Kolodjashnij- Pick 5 2013
Jack Leslie- Pick 20 2013
Peter Wright- Pick 8 2014
Jarrod Garlett- Pick 15 2014
Callum Ah Chee- Pick 8 2015
Brayden Fiorini- Pick 20 2015
Ben Ainsworth- Pick 4 2016

Jack Scrimshaw- Pick 7 2016
Will Brodie- Pick 9 2016
Jack Bowes- Pick 10 2016
Will Powell- Pick 19 2017
Jack Lukosius- Pick 2 2018
Izak Rankine- Pick 3 2018
Ben King- Pick 6 2018
Jez McLennan- Pick 23 2018
Matt Rowell- Pick 1 2019
Noah Anderson- Pick 1 2019
Sam Flanders- Pick 11 2019
Elijah Hollands- Pick 7 2020


U18 All-Australian Team Suns
Josh Toy- 2009
Brandon Matera- 2009
Mitch Hallahan- 2010
Harley Bennell- 2010
Steven May- 2010
Josh Caddy- 2010
Daniel Gorringe- 2010
Anthony Miles- 2010
Sam Day- 2010
Brandon Ellis- 2011

Jaeger O'Meara- 2011
Jack Martin- 2012
Andrew Boston- 2012
Kade Kolodjashnij- 2013
Harrison Wigg- 2014
Peter Wright- 2014
Ben Ainsworth- 2015
Will Brodie- 2016
Jack Bowes- 2016
Izak Rankine- 2017, 2018
Jez McLennan- 2018
Jack Lukosius- 2018
Ben King- 2018
Jeremy Sharp- 2018, 2019
Connor Budarick- 2019
Noah Anderson- 2019
Mathew Rowell- 2019
Sam Flanders- 2019


Nab AFL Future Game Suns
Callum Ah Chee (Australia U17 2014)
Lachie Weller (Allies U18 2014)
Ben Ainsworth (Australia U17 2015, Chris Judd Team 2016)
Jack Bowes (Australia U17 2015, Chris Judd Team 2016)
Will Brodie (Australia U17 2015, Michael O'Loughlin Team 2016)

Brad Scheer (Australia U17 2015)
Jack Scrimshaw (Michael O'Loughlin Team 2016)
Izak Rankine (Corey Enright Team 2017)
Ben King (Corey Enright Team 2017)
Mitch Riordan (Brent Harvey Team 2017)
Jack Lukosius (Brent Harvey Team 2017)
Matt Rowell (Team Bartel 2018)
Jeremy Sharp (Team Bartel 2018)
Malcolm Rosas (Team Riewoldt 2018)
Connor Budarick (Team Riewoldt 2018)
Sam Flanders (Team Riewoldt 2018)
Noah Anderson