- Oct 3, 2013
- 12,248
- 28,274
- AFL Club
- Collingwood
- Other Teams
- Chelsea
Full schedule of play: http://www.ausopen.com/en_AU/scores/schedule/index.html
Weather: Becoming sunny 23C.
Coverage: Channel 7, 7Two, or watch any match online at https://www.7tennis.com.au/live. You can also download the 7Tennis App to watch any match online on your digital device.
Men's Matches:
Alexander Zverev [24] v Rafael Nadal [9] - Rod Laver Arena (from 11am) - Last match of the day session at Rod Laver Arena.
Grigor Dimitrov [15] v Richard Gasquet [18] - Rod Laver Arena (from 7pm) - Last match of the evening session at Rod Laver Arena.
Dominic Thiem [8] v Benoit Paire - Margaret Court Arena (from 11am) - Second match of the day session at Margaret Court Arena.
Gael Monfils [6] v Philipp Kohlschreiber [32] - Margaret Court Arena (from 7pm) - First match of the evening session at Margaret Court Arena.
Ivo Karlovic [20] v David Goffin [11] - Hisense Arena (NOT before 12pm) - Second match at Hisense Arena.
Gilles Simon [25] v Milos Raonic [3] - Hisense Arena (NOT before 6pm) - Last match at Hisense Arena.
Pablo Carreno Busta [30] v Denis Istomin - Court 2 (from 11am) - Last match on Court 2.
Roberto Bautista Agut [13] v David Ferrer [21] - Court 3 (from 11am) - Fourth match on Court 3.
Women's Matches:
Dominika Cibulkova [6] v Ekaterina Makarova [30] - Rod Laver Arena (from 11am) - First match of the day session at Rod Laver Arena.
Nicole Gibbs v Serena Williams [2] - Rod Laver Arena (from 11am] - Second match of the day session at Rod Laver Arena.
Daria Gavrilova [22] v Timea Bacsinszky [12] - Rod Laver Arena (from 7pm) - First match of the evening session at Rod Laver Arena.
Barbora Strycova [16] v Caroline Garcia [21] - Margaret Court Arena (From 11am) - First match of the day session at Margaret Court Arena.
Caroline Wozniacki [17] v Johanna Konta [9] - Margaret Court Arena (from 11am) - Last match of the day session at Margaret Court Arena.
Karolina Pliskova [5] v Jelena Ostapenko - Margaret Court Arena (from 7pm) - Last match of the evening session at Margaret Court Arena.
Elena Vesnina [14] v Jennifer Brady - Court 2 (from 11am) - First match on Court 2.
Maria Sakkari v Mirjana Lucic-Baroni - Court 3 (NOT before 12pm) - Second match on Court 3.
Predictions:
Nadal - 5 Sets
Dimitrov - 5 Sets
Thiem - 3 Sets
Monfils - 4 Sets
Goffin - 5 Sets
Raonic - 4 Sets
Carreno Busta - 4 Sets
Ferrer - 5 Sets
Cibulkova - 3 Sets
Williams - 2 Sets
Bacsinszky - 3 Sets
Garcia - 3 Sets
Konta - 2 Sets
Pliskova - 2 Sets
Vesnina - 2 Sets
Sakkari - 3 Sets
Weather: Becoming sunny 23C.
Coverage: Channel 7, 7Two, or watch any match online at https://www.7tennis.com.au/live. You can also download the 7Tennis App to watch any match online on your digital device.
Men's Matches:
Alexander Zverev [24] v Rafael Nadal [9] - Rod Laver Arena (from 11am) - Last match of the day session at Rod Laver Arena.
Grigor Dimitrov [15] v Richard Gasquet [18] - Rod Laver Arena (from 7pm) - Last match of the evening session at Rod Laver Arena.
Dominic Thiem [8] v Benoit Paire - Margaret Court Arena (from 11am) - Second match of the day session at Margaret Court Arena.
Gael Monfils [6] v Philipp Kohlschreiber [32] - Margaret Court Arena (from 7pm) - First match of the evening session at Margaret Court Arena.
Ivo Karlovic [20] v David Goffin [11] - Hisense Arena (NOT before 12pm) - Second match at Hisense Arena.
Gilles Simon [25] v Milos Raonic [3] - Hisense Arena (NOT before 6pm) - Last match at Hisense Arena.
Pablo Carreno Busta [30] v Denis Istomin - Court 2 (from 11am) - Last match on Court 2.
Roberto Bautista Agut [13] v David Ferrer [21] - Court 3 (from 11am) - Fourth match on Court 3.
Women's Matches:
Dominika Cibulkova [6] v Ekaterina Makarova [30] - Rod Laver Arena (from 11am) - First match of the day session at Rod Laver Arena.
Nicole Gibbs v Serena Williams [2] - Rod Laver Arena (from 11am] - Second match of the day session at Rod Laver Arena.
Daria Gavrilova [22] v Timea Bacsinszky [12] - Rod Laver Arena (from 7pm) - First match of the evening session at Rod Laver Arena.
Barbora Strycova [16] v Caroline Garcia [21] - Margaret Court Arena (From 11am) - First match of the day session at Margaret Court Arena.
Caroline Wozniacki [17] v Johanna Konta [9] - Margaret Court Arena (from 11am) - Last match of the day session at Margaret Court Arena.
Karolina Pliskova [5] v Jelena Ostapenko - Margaret Court Arena (from 7pm) - Last match of the evening session at Margaret Court Arena.
Elena Vesnina [14] v Jennifer Brady - Court 2 (from 11am) - First match on Court 2.
Maria Sakkari v Mirjana Lucic-Baroni - Court 3 (NOT before 12pm) - Second match on Court 3.
Predictions:
Nadal - 5 Sets
Dimitrov - 5 Sets
Thiem - 3 Sets
Monfils - 4 Sets
Goffin - 5 Sets
Raonic - 4 Sets
Carreno Busta - 4 Sets
Ferrer - 5 Sets
Cibulkova - 3 Sets
Williams - 2 Sets
Bacsinszky - 3 Sets
Garcia - 3 Sets
Konta - 2 Sets
Pliskova - 2 Sets
Vesnina - 2 Sets
Sakkari - 3 Sets