Igloo
Not a mod
Stealing this idea from the Dees board, since it looks like a bit of fun, and god knows we need some with our brains exploding due to so many trade deals getting thrown around.
If we get enough people (18, obviously), we'll do a phantom draft. I'll randomly assign everyone a team, and then we can get under way.
4 rounds will be enough, since most people wont have a lot of knowledge about guys taken in the later rounds.
F/S bidding will be done before the draft.
I urge you to take a look at phantom drafts on the D&T board if you want to get a better idea of some players.
Ok, express interest!
POSTERS:
Igloo - Port Adelaide
GoDoggies - West Coast
100action - Collingwood
Snarling Bulldog - Hawthorn
fronkalicious - North Melbourne
j0rdy1 - St Kilda
Dannnnnnnnnn - Brisbane
Ridley This - Essendon
VitalDread - Richmond
Unknown_Caller - Carlton
murphy2bedabest - Gold Coast
AjsGuns - Western Bulldogs
fitzroybulldog - GWS
Mofra - Sydney
Dogs_r_barking - Adelaide
Griffs_Revenge - Fremantle
cross#4 - Melbourne
dogman - Geelong
UPDATE: Order of picks. Will update as the draft progresses who is taken where.
1. GWS - Lachlan Whitfield
2. Gold Coast - Jimmy Toumpas
3. Melbourne - Jack Viney
4. Melbourne - Jonathan O'Rourke
5. Western Bulldogs - Brodie Grundy
6. Western Bulldogs - Sam Mayes
7. Port Adelaide - Jackson Macrae
8. Brisbane - Lachlan Plowman
9. Richmond - Jake Stringer
10. Essendon - Joe Daniher
11. Carlton - Oliver Wines
12. St Kilda - Kristian Jaksch
13. Melbourne - Dayle Garlett
14. North Melbourne - Ben Kennedy
15. Geelong - Troy Menzel
16. Fremantle - Mason Shaw
17. West Coast - Taylor Garner
18. Collingwood - Nick Vlastuin
19. Adelaide - Tim Membrey
20. GWS (first-round compensation) - Tom Clurey
21. Hawthorn - Jesse Lonergan
22. Sydney - Tim O'Brien
23. Brisbane (end of first-round compensation) - Tim Broomhead
24. GWS - Josh Simpson
25. Gold Coast - Nicholas Graham
26. Melbourne - Tanner Smith
27. Western Bulldogs - Matthew Haynes
28. Port Adelaide - Nathan Hrovat
29. Richmond (second-round compensation) - Aiden Corr
30. Brisbane - Tim Sumner
31. Richmond - Dean Towers
32. Essendon - Nathan Wright
33. Carlton - Rory Atkins
34. St Kilda - Jason Pongracic
35. North Melbourne - Matt Dick
36. Geelong - Sam Colquhoun
37. Fremantle - Jed Anderson
38. West Coast - Laine Wilkins
39. Collingwood - Liam McBean
40. Adelaide - Brodie Murdoch
41. Hawthorn - Adam Carter
42. Sydney - Emmanuel Irra
43. GWS - Dylan Clarke
44. Gold Coast - Andrew Boston
45. Melbourne - Spencer White
46. Western Bulldogs - Lachlan Hunter
47. Western Bulldogs (third-round compensation) - Brant Colledge
48. Port Adelaide - Clay Cameron
49. Brisbane - Louis Herbert
50. Richmond - Sam Lowrie
51. Essendon - Mason Wood
52. Carlton - James Stewart
53. St Kilda - Harley Walshe
54. North Melbourne - Ben Jacobs
55. Geelong - Jackson Ramsay
56. Fremantle - Michael Close
57. West Coast - Nick Rodda
58. Collingwood - Jacob Ballard
59. Adelaide - Harley Montgomery
60. Hawthorn - Sam Siggins
61. Sydney - Max Duffy
62. GWS - PASS
63. Gold Coast - Marco Paparone
64. Melbourne - Nick Rippon
65. Western Bulldogs - Jake Calvert
66. Port Adelaide - Matthew McDonough
67. Brisbane - Harry Marsh
68. Richmond - Mack Byron-Prendergast
69. Essendon - Kamdyn McIntosh
70. Carlton - Kenny Ong
71. St Kilda - Darcy Fort
72. North Melbourne - Cameron Wood
73. Geelong - PASS
74. Fremantle - Dean Kent
75. West Coast - Shane Nelson
76. Collingwood - PASS
77. Adelaide - Josh Scott
78. Hawthorn - Leigh Osborne
79. Sydney - Sean Gregory
If we get enough people (18, obviously), we'll do a phantom draft. I'll randomly assign everyone a team, and then we can get under way.
4 rounds will be enough, since most people wont have a lot of knowledge about guys taken in the later rounds.
F/S bidding will be done before the draft.
I urge you to take a look at phantom drafts on the D&T board if you want to get a better idea of some players.
Ok, express interest!
POSTERS:
Igloo - Port Adelaide
GoDoggies - West Coast
100action - Collingwood
Snarling Bulldog - Hawthorn
fronkalicious - North Melbourne
j0rdy1 - St Kilda
Dannnnnnnnnn - Brisbane
Ridley This - Essendon
VitalDread - Richmond
Unknown_Caller - Carlton
murphy2bedabest - Gold Coast
AjsGuns - Western Bulldogs
fitzroybulldog - GWS
Mofra - Sydney
Dogs_r_barking - Adelaide
Griffs_Revenge - Fremantle
cross#4 - Melbourne
dogman - Geelong
UPDATE: Order of picks. Will update as the draft progresses who is taken where.
1. GWS - Lachlan Whitfield
2. Gold Coast - Jimmy Toumpas
3. Melbourne - Jack Viney
4. Melbourne - Jonathan O'Rourke
5. Western Bulldogs - Brodie Grundy
6. Western Bulldogs - Sam Mayes
7. Port Adelaide - Jackson Macrae
8. Brisbane - Lachlan Plowman
9. Richmond - Jake Stringer
10. Essendon - Joe Daniher
11. Carlton - Oliver Wines
12. St Kilda - Kristian Jaksch
13. Melbourne - Dayle Garlett
14. North Melbourne - Ben Kennedy
15. Geelong - Troy Menzel
16. Fremantle - Mason Shaw
17. West Coast - Taylor Garner
18. Collingwood - Nick Vlastuin
19. Adelaide - Tim Membrey
20. GWS (first-round compensation) - Tom Clurey
21. Hawthorn - Jesse Lonergan
22. Sydney - Tim O'Brien
23. Brisbane (end of first-round compensation) - Tim Broomhead
24. GWS - Josh Simpson
25. Gold Coast - Nicholas Graham
26. Melbourne - Tanner Smith
27. Western Bulldogs - Matthew Haynes
28. Port Adelaide - Nathan Hrovat
29. Richmond (second-round compensation) - Aiden Corr
30. Brisbane - Tim Sumner
31. Richmond - Dean Towers
32. Essendon - Nathan Wright
33. Carlton - Rory Atkins
34. St Kilda - Jason Pongracic
35. North Melbourne - Matt Dick
36. Geelong - Sam Colquhoun
37. Fremantle - Jed Anderson
38. West Coast - Laine Wilkins
39. Collingwood - Liam McBean
40. Adelaide - Brodie Murdoch
41. Hawthorn - Adam Carter
42. Sydney - Emmanuel Irra
43. GWS - Dylan Clarke
44. Gold Coast - Andrew Boston
45. Melbourne - Spencer White
46. Western Bulldogs - Lachlan Hunter
47. Western Bulldogs (third-round compensation) - Brant Colledge
48. Port Adelaide - Clay Cameron
49. Brisbane - Louis Herbert
50. Richmond - Sam Lowrie
51. Essendon - Mason Wood
52. Carlton - James Stewart
53. St Kilda - Harley Walshe
54. North Melbourne - Ben Jacobs
55. Geelong - Jackson Ramsay
56. Fremantle - Michael Close
57. West Coast - Nick Rodda
58. Collingwood - Jacob Ballard
59. Adelaide - Harley Montgomery
60. Hawthorn - Sam Siggins
61. Sydney - Max Duffy
62. GWS - PASS
63. Gold Coast - Marco Paparone
64. Melbourne - Nick Rippon
65. Western Bulldogs - Jake Calvert
66. Port Adelaide - Matthew McDonough
67. Brisbane - Harry Marsh
68. Richmond - Mack Byron-Prendergast
69. Essendon - Kamdyn McIntosh
70. Carlton - Kenny Ong
71. St Kilda - Darcy Fort
72. North Melbourne - Cameron Wood
73. Geelong - PASS
74. Fremantle - Dean Kent
75. West Coast - Shane Nelson
76. Collingwood - PASS
77. Adelaide - Josh Scott
78. Hawthorn - Leigh Osborne
79. Sydney - Sean Gregory