The 2017 draft has been run and won, with 78 young men realising their dream and joining AFL clubs.

Brisbane pulled no surprises in picking dynamic mid/forward Cam Rayner with the prized number 1 pick, but Fremantle threw an early spanner in the works by picking Andrew Brayshaw with pick two. This allowed inside mid Luke Davies-Uniacke to fall to North Melbourne’s pick four.

Check out every pick for your club below, and discuss the winners and losers in the forum.

Round 1

1. Brisbane Lions — Cam Rayner (Western/Vic Metro, forward)

2. Fremantle — Andrew Brayshaw (Sandringham/Vic Metro, midfielder)

3. Carlton — Paddy Dow (Bendigo/Vic Country, midfielder)

4. North Melbourne — Luke Davies-Uniacke (Dandenong/Vic Country, midfielder)

5. Fremantle — Adam Cerra (Eastern/Vic Metro, midfielder)

6. Collingwood — Jaidyn Stephenson (Eastern/Vic Metro, midfielder)

7. St Kilda — Hunter Clark (Dandenong/Vic Country, midfielder/halfback)

8. St Kilda — Nick Coffield (Northern/Vic Metro, halfback)

9. Western Bulldogs — Aaron Naughton (Peel/Western Australia, key defender)

10. Carlton — Lochie O’Brien (Bendigo/Vic Country, midfielder)

11. GWS Giants — Aiden Bonar (Dandenong/Vic Country, forward)

12. Adelaide Crows — Darcy Fogarty (Glenelg/South Australia, utility)

13. West Coast Eagles — Jarrod Brander (Bendigo/Allies, key defender/key forward)

14. Sydney Swans — Matthew Ling (Geelong/Vic Country, halfback)

15. Brisbane Lions — Zac Bailey (Norwood/Allies, midfielder)

16. Western Bulldogs — Ed Richards (Oakleigh/Vic Metro, halfback)

17. Richmond — Jack Higgins (Oakleigh/Vic Metro, midfielder/forward)

End of Round 1

18. Brisbane Lions — Brandon Starcevich (East Perth, midfielder/forward)

19. Gold Coast Suns — Wil Powell (Claremont, midfielder)

Round 2

20. Richmond — Callum Coleman-Jones (Sturt/South Australia, ruckman)

21. West Coast Eagles — Oscar Allen (West Perth/Western Australia, forward)

22. Geelong Cats — Lachlan Fogarty (Western/Vic Metro, midfielder)

23. North Melbourne — Will Walker (Sandringham/Vic Metro, midfielder)

24. Geelong Cats — Tim Kelly (South Fremantle, midfielder)

25. Richmond — Noah Balta (Calder/Vic Metro, key defender/key forward)

26. West Coast Eagles — Liam Ryan (Subiaco, forward)

27. GWS Giants — Brent Daniels (Bendigo/Vic Country, midfielder)

28. GWS Giants — Sam Taylor (Swan Districts/Western Australia, key defender)

29. Melbourne — Charlie Spargo (Murray/Allies, midfielder)

30. Carlton — Tom De Koning (Dandenong/Vic Country, ruckman)

31. Melbourne — Bayley Fritsch (Casey, forward)

32. West Coast Eagles — Brayden Ainsworth (Subiaco/Western Australia, midfielder)

33. Sydney Swans — Tom McCartin (Geelong/Vic Country, key forward)

34. Richmond — Patrick Naish (Northern/Vic Metro, utility) — St Kilda’s bid matched, Richmond gives up picks 53 and 55 and gains pick 64

35. St Kilda — Oscar Clavarino (Dandenong/Vic Country, key defender)

36. Geelong Cats — Charlie Constable (Sandringham/Vic Metro, midfielder)

37. Melbourne — Harrison Petty (Norwood/South Australia, key defender)

38. West Coast Eagles — Jack Petruccelle (Northern/Vic Metro, forward)

Round 3

39. Collingwood — Nathan Murphy (Sandringham/Vic Metro, utility)

40. Adelaide Crows — Andrew McPherson (Woodville-West Torrens/South Australia, halfback)

41. Brisbane Lions — Toby Wooller (Oakleigh/Vic Metro, forward)

42. Gold Coast Suns — Charlie Ballard (Sturt/South Australia, midfielder)

43. Brisbane Lions — Connor Ballenden (Brisbane Academy/Allies, utility) — Fremantle’s bid matched, Brisbane gives up pick 45

44. Fremantle — Hugh Dixon (Kingborough Tigers, Tasmania/Allies, key forward)

45. Hawthorn — James Worpel (Geelong/Vic Country, midfielder)

46. St Kilda — Ben Paton (Murray/Vic Country, halfback)

47. Port Adelaide — Sam Hayes (Eastern/Vic Metro, ruckman)

48. Melbourne — Oskar Baker (Aspley, midfielder/forward)

49. Essendon — Jordan Houlahan (Sturt/South Australia, forward)

50. Collingwood — Tyler Brown (Eastern, midfielder) — Port Adelaide’s bid matched, Collingwood gives up pick 55

51. Port Adelaide — Kane Farrell (Bendigo/Vic Country, midfielder/forward)

52. Gold Coast Suns — Brayden Crossley (Gold Coast Suns Academy/Allies, ruckman)

53. Sydney Swans — Ryley Stoddart (Eastern/Vic Metro, halfback)

54. Brisbane Lions — Jack Parker Payne (Brisbane Lions Academy/Allies, key defender)

55. Gold Coast Suns — Connor Nutting (Gold Coast Academy, defender)

Round 4

56. GWS Giants — Zac Giles Langdon (Claremont, midfielder/forward)

57. Geelong Cats — Gryan Miers (Geelong/Vic Country, forward)

58. Port Adelaide — Jake Patmore (Claremont/Western Australia, halfback)

59. Fremantle — Mitchell Crowden (Sturt/South Australia, midfielder)

60. Port Adelaide — Joel Garner (Eastern/Vic Metro, halfback)

61. Port Adelaide — Dom Barry (Glenelg, midfielder)

62. North Melbourne — Kyron Hayden (Subiaco, midfielder)

63. Richmond — Benjamin Miller (Subiaco, key defender)

64. GWS Giants — Nick Shipley (GWS Academy, midfielder)

65. Fremantle — Thomas North (Eastern/Vic Metro, midfielder)

66. Essendon — Brandon Zerk-Thatcher (Sturt, key defender)

67. Hawthorn — Dylan Moore (Eastern/Vic Metro, midfielder/forward)

68. West Coast Eagles — Hamish Brayshaw (Sandringham/Vic Metro, midfielder/forward)

69. Fremantle — Lloyd Meek (GWV, ruckman)

70. Carlton — Angus Schumacher (Bendigo/Vic Country, midfielder)

Round 5

71. Hawthorn — Jackson Ross (Eastern, forward)

72. North Melbourne — Tristan Xerri (Western, ruckman)

73. Fremantle — Sam Switkowski (Box Hill, forward)

74. Western Bulldogs — Callum Porter (Gippsland, midfielder)

75. Fremantle — Scott Jones (East Perth, ruckman)

76. Essendon — Matt Guelfi (Claremont, midfielder/forward)

77. North Melbourne — Billy Hartung (Hawthorn, midfielder)

Round 7

78. Carlton — Jarrod Garlett (South Fremantle, midfielder)

SHARE