AFL TEAMS

Teams for the 2024 AFL Season

Saints make big changes; Multiple debuts – All Teams for AFL Round 10, 2024

GOLD COAST SUNS v GEELONG

Thursday May 16, 7:30pm at TIO Stadium

SUNS

B: S. Collins, C. Ballard, J. Jeffrey
HB: S. Flanders, M. Rowell, M. Andrew
C: B. Fiorini, T. Miller – C, S. Clohesy
HF: B. Humphrey, T. Berry, L. Johnston
F: B. Long, B. King, J. Lukosius
FOLL: N. Moyle, N. Anderson, D. Swallow

I/C: A. Davies, B. Ainsworth, A. Sexton, B. Uwland, S. Day
EMG: N. Holman, J. Rogers, J. Walter

IN: B. Fiorini, N. Moyle, D. Swallow, S. Day
OUT: J. Rogers (Managed), J. Walter (Managed), J. Witts (Managed), N. Holman (Managed)

CATS

B: J. Henry, S. De Koning, J. Kolodjashnij
HB: Z. Guthrie, T. Stewart – C, M. Holmes
C: O. Dempsey, B. Parfitt, M. Blicavs
HF: B. Close, G. Rohan, G. Miers
F: T. Stengle, S. Neale, O. Henry
FOLL: T. Conway, C. Guthrie, J. Bowes

I/C: M. O’Connor, T. Bruhn, T. Atkins, J. Clark, O. Mullin
EMG: Z. Tuohy, M. Knevitt, C. O’Sullivan

IN: S. Neale, T. Conway, J. Bowes, T. Bruhn
OUT: J. Cameron (Injured), T. Hawkins (Managed), R. Stanley (Managed), M. Duncan (Managed)

SYDNEY SWANS v CARLTON

Friday May 17, 7:40pm at the SCG

SWANS

B: A. Francis, L. Melican, D. Rampe – C
HB: O. Florent, N. Blakey, H. Cunningham
C: E. Gulden, Ch.Warner, J. McInerney
HF: H. McLean, L. McDonald, T. Adams
F: W. Hayward, J. Amartey, T. Papley
FOLL: B. Grundy, I. Heeney, J. Rowbottom

I/C: B. Campbell, J. Lloyd, J. Jordon, S. Wicks, R. Fox
EMG: L. Parker, M. Roberts, J. Hamling

IN: B. Campbell
OUT: M. Roberts (Managed)

BLUES

B: B. Kemp, J. Weitering, A. Cincotta
HB: C. Marchbank, M. McGovern, N. Newman
C: Z. Williams, P. Cripps – C, B. Acres
HF: O. Hollands, T. De Koning, E. Hollands
F: H. McKay, C. Curnow, M. Owies
FOLL: M. Pittonet, S. Walsh, M. Kennedy

I/C: J. Boyd, J. Carroll, O. Fantasia, C. Durdin, G. Hewett
EMG: L. Cowan, J. Binns, Le.Young

IN: C. Marchbank, Z. Williams, J. Carroll, O. Fantasia
OUT: L. Cowan (Omitted), M. Cottrell (Injured), A. Cerra (Injured), J. Martin (Injured)

COLLINGWOOD v KUWARNA

(ADELAIDE CROWS)

Saturday May 18, 1:45pm at the MCG

MAGPIES

B: B. Maynard, D. Moore – C, B. Frampton
HB: I. Quaynor, O. Markov, W. Hoskin-Elliott
C: S. Sidebottom, S. Pendlebury, J. Daicos
HF: P. Lipinski, N. Daicos, R. McInnes
F: F. Macrae, B. Hill, L. Schultz
FOLL: D. Cameron, J. Crisp, J. De Goey

I/C: J. Noble, J. Richards, L. Sullivan, H. Harrison, M. Cox
EMG: N. Kreuger, E. Allan, C. Dean

IN: L. Schultz, J. De Goey
OUT: J. Howe (Injured), J. Bytel (Injured)

CROWS

B: B. Smith, J. Butts, C. Jones
HB: L. Nankervis, M. Keane, M. Michalanney
C: M. Hinge, J. Soligo, J. Dawson – C
HF: L. Sholl, T. Walker, J. Rachele
F: E. Himmelberg, D. Fogarty, I. Rankine
FOLL: R. O’Brien, R. Laird, B. Keays

I/C: M. Crouch, N. McHenry, L. Murphy, B. Cook, W. Hamill
EMG: C. Burgess, S. Berry, J. Borlase

IN: L. Murphy, W. Hamill
OUT: J. Worrell (Injured), D. Curtin (Omitted)

GWS GIANTS v WESTERN BULLDOGS

Saturday May 18, 4:35pm at ENGIE Stadium

GIANTS

B: C. Idun, S. Taylor, H. Himmelberg
HB: L. Whitfield, J. Buckley, H. Perryman
C: N. Haynes, T. Green, F. Callaghan
HF: B. Daniels, J. Riccardi, T. Bedford
F: T. Greene – C, J. Hogan, C. Stone
FOLL: K. Briggs, C. Ward, S. Coniglio

I/C: D. Jones, X. O’Halloran, J. Wehr, A. Cadman, H. Thomas
EMG: L. Keeffe, J. Peatling, R. Angwin

IN: X. O’Halloran, J. Wehr
OUT: L. Ash (Injured), J. Kelly (Injured)

BULLDOGS

B: L. Bramble, L. Jones, J. O’Donnell
HB: T. Duryea, A. Keath, B. Dale
C: B. Williams, A. Treloar, J. Harmes
HF: L. Vandermeer, A. Naughton, R. Garcia
F: S. Darcy, J. Ugle-Hagan, R. West
FOLL: T. English, M. Bontempelli – C, E. Richards

I/C: C. Daniel, L. Cleary, J. Freijah, H. Gallagher, J. Macrae
EMG: R. Lobb, A. Scott, A. Jones

IN: C. Daniel
OUT: J. Johannisen (Injured)

EURO-YROKE (ST KILDA) v WALYALUP (FREMANTLE)

Saturday May 18, 7:30pm at Marvel Stadium

SAINTS

B: J. Battle, D. Howard, C. Wilkie
HB: R. Bonner, J. Sinclair, N. Wanganeen-Milera
C: C. Sharman, P. Dow, M. Wood
HF: D. Wilson, B. Hill, L. Henry
F: M. Owens, M. King, A. Caminiti
FOLL: R. Marshall, J. Steele – C, M. Windhager

I/C: Z. Jones, L. Collard, M. Phillipou, J. Webster, B. Paton
EMG: A. Hastie, H. Garcia, T. Campbell

IN: C. Sharman, P. Dow, A. Caminiti, Z. Jones, L. Collard, M. Phillipou
OUT: A. Hastie (Omitted), L. Stocker (Managed), J. Hayes (Omitted), S. Ross (Managed), T. Membrey (Managed), H. Garcia (Omitted)

DOCKERS

B: B. Walker, A. Pearce – C, J. Draper
HB: J. Aish, L. Ryan, J. Clark
C: J. Sharp, A. Brayshaw, M. Johnson
HF: B. Banfield, S. Switkowski, M. Frederick
F: J. Treacy, J. Amiss, P. Voss
FOLL: L. Jackson, C. Serong, N. Fyfe

I/C: T. Emmett, H. Young, J. O’Meara, H. Chapman, M. Walters
EMG: N. Erasmus, C. Wagner, L. Reidy

No changes

BRISBANE LIONS v RICHMOND

Saturday May 18, 7:30pm at the Gabba

LIONS

B: D. Zorko, J. Payne, R. Lester
HB: D. Wilmot, H. Andrews, C. McKenna
C: J. Fletcher, C. Rayner, J. Berry
HF: C. Cameron, E. Hipwood, H. McCluggage
F: L. Morris, J. Daniher, C. Ah Chee
FOLL: O. McInerney, J. Dunkley, L. Neale – C

I/C: K. Lohmann, H. Sharp, S. Brain, B. Reville, N. Answerth
EMG: J. Prior, D. Fort, D. Joyce

IN: N. Answerth
OUT: J. Prior (Omitted)

TIGERS

B: B. Miller, N. Broad, T. Young
HB: N. Vlastuin, T. Brown, D. Rioli
C: H. Ralphsmith, M. Pickett, K. McIntosh
HF: R. Mansell, S. Bolton, T. Sonsie
F: M. Lefau, D. Martin, N. Balta
FOLL: T. Nankervis – C, D. Prestia, T. Dow

I/C: J. Short, S. Green, K. McAuliffe, M. Coulthard, N. Cumberland
EMG: K. Smith, J. Koschitzke, S. Ryan

IN: K. McIntosh, S. Green, K. McAuliffe, M. Coulthard
OUT: S. Banks (Injured), M. Rioli (Injured), J. Graham (Injured), S. Campbell (Injured)

ESSENDON v NORTH MELBOURNE

Sunday May 19, 1:10pm at Marvel Stadium

BOMBERS

B: D. Heppell, B. McKay, J. Laverde
HB: N. Martin, M. Redman, A. McGrath
C: M. Guelfi, D. Parish, J. Kelly
HF: S. Durham, K. Langford, J. Stringer
F: H. Jones, P. Wright, A. Davey Jnr
FOLL: T. Goldstein, J. Caldwell, Z. Merrett – C

I/C (FROM): B. Hobbs, D. Shiel, J. Gresham, N. Cox, A. Perkins, N. Bryan, N. Caddy

IN: D. Shiel, N. Bryan, N. Caddy
OUT: Nil

KANGAROOS

B: A. Corr, C. Comben, L. McDonald – C
HB: Z. Fisher, H. Sheezel, J. Archer
C: D. Tucker, L. Davies-Uniacke, B. Scott
HF: J. Stephenson, T. Powell, L. Shiels
F: P. Curtis, N. Larkey, C. Zurhaar
FOLL: T. Xerri, G. Wardlaw, J. Simpkin

I/C (FROM): M. Bergman, C. Taylor, H. Greenwood, T. Pink, D. Stephens, B. Drury, Z. Duursma

IN: J. Simpkin, M. Bergman, C. Taylor, T. Pink, D. Stephens, Z. Duursma
OUT: C. McKercher (Injured), W. Phillips (Omitted), R. Hardeman (Omitted)

YARTAPUULTI (PORT ADELAIDE) v HAWTHORN

Sunday May 19, 3:20pm at Adelaide Oval

POWER

B: K. Farrell, E. Ratugolea, B. Zerk-Thatcher
HB: M. Bergman, A. Aliir, D. Houston
C: T. Boak, O. Wines, W. Drew
HF: D. Byrne-Jones, T. Marshall, M. Georgiades
F: C. Rozee – C, C. Dixon, W. Rioli
FOLL: D. Visentini, J. Horne-Francis, Z. Butters

I/C (FROM): J. Mead, J. McEntee, R. Burton, F. Evans, J. Finlayson, J. Sinn, J. Burgoyne

IN: C. Rozee, J. Sweet, J. Burgoyne
OUT: Nil

HAWKS

B: J. Impey – C, S. Frost, J. Weddle
HB: K. Amon, E. Phillips, J. Serong
C: S. Mitchell, C. Nash, B. Hardwick
HF: W. Day, C. Macdonald, N. Watson
F: J. Ginnivan, L. Breust, M. Chol
FOLL: L. Meek, J. Newcombe, D. Moore

I/C (FROM): C. Mackenzie, F. Maginness, M. D’Ambrosio, B. Macdonald, C. Jiath, M. Ramsden, C. Dear

IN: E. Phillips, M. Chol, B. Macdonald, C. Jiath, M. Ramsden
OUT: J. Scrimshaw (Suspension), J. Gunston (Managed)

WAALITJ MARAWAR (WEST COAST EAGLES) v NARRM (MELBOURNE)

Sunday May 19, 6:20pm at Optus Stadium

EAGLES

B: A. Witherden, T. Barrass, B. Hough
HB: T. Cole, J. McGovern, L. Duggan – C
C: C. Chesser, H. Reid, J. Hunt
HF: L. Edwards, J. Waterman, J. Cripps
F: L. Ryan, J. Darling, J. Williams
FOLL: B. Williams, T. Kelly, R. Ginbey

I/C (FROM): A. Gaff, D. Sheed, J. Jones, J. Rotham, R. Maric, T. Dewar, J. Culley

IN: J. Waterman, A. Gaff, J. Jones, H. Edwards, J. Culley
OUT: J. Petruccelle (Injured), H. Johnston (Omitted)

DEMONS

B: B. Howes, S. May, T. Rivers
HB: J. McVee, T. McDonald, J. Lever
C: J. Billings, C. Oliver, C. Windsor
HF: A. Neal-Bullen, B. Fritsch, K. Pickett
F: K. Chandler, H. Petty, S. McAdam
FOLL: M. Gawn – C, J. Viney, C. Petracca

I/C (FROM): C. Salem, J. Bowey, A. Tomlinson, T. Sparrow, T. Fullarton, T. Woewodin, B. Brown

IN: S. McAdam, C. Salem, A. Tomlinson, T. Fullarton, K. Tholstrup, B. Brown
OUT: E. Langdon (Personal Reason), J.van Rooyen (Injured), D. Turner (Injured)

AFL teams Round 10, 2024

GOLD COAST SUNS v GEELONG Thursday May 16, 7:30pm at TIO Stadium SUNS B: S. Collins, C. Ballard, J. Jeffrey HB: S. Flanders, M. Rowell, M. Andrew C: B. Fiorini, T. Miller - C, S. [...]

Key Blues return – AFL Teams Round 9

CARLTON v MELBOURNE Thursday May 9, 7:30pm at the MCG BLUES B: B. Kemp, J. Weitering, L. Cowan HB: A. Cincotta, M. McGovern, N. Newman C: O. Hollands, P. Cripps - C, B. Acres HF: [...]