Starting Wednesday November 4th.
This year's recruiters are:
Adelaide - Thunderstruck
Brisbane - Quigley
Carlton - Cruiser23
Collingwood - Snoop
Essendon - Foj1
Fremantle - Ysaye
Geelong - RoyalEagle
Hawthorn - LukeHodge15
Melbourne - TheBigUnit
North Melbourne - Pykie
Port Adelaide - Vinnie Vegas
Richmond - TFLUA-Tiger
St.Kilda - Bourky23
Sydney - Grub29
Western Bulldogs - Bachar43
West Coast - Swannies
DRAFT ORDER
1 Melbourne - Tom Scully (Dandenong Stingrays)
2 Melbourne - Jack Trengove (Sturt)
3 Richmond - Dustin Martin (Bendigo Pioneers)
4 Fremantle - John Butcher (Gippsland Power)
5 North Melbourne - Ben Cunnington (Geelong Falcons)
6 Sydney Swans - Anthony Morabito (Peel Thunder)
7 West Coast - Daniel Talia (Calder Cannons)
8 Port Adelaide - Kane Lucas (East Fremantle)
9 Port Adelaide - Jake Carlisle (Calder Cannons)
10 Essendon - Gary Rohan (Geelong Falcons)
11 Melbourne - Aaron Black (Peel Thunder)
12 Carlton - Lewis Jetta (Swan Districts)
13 Adelaide - Jake Melksham (Calder Cannons)
14 Sydney Swans - Andrew Moore (Eastern Ranges)
15 Western Bulldogs - Luke Tapscott (North Adelaide)
16 Port Adelaide- Koby Stevens (Gippsland Power)
17 Geelong- Mitchell Duncan (East Perth)
18 Melbourne- Brad Sheppard (East Fremantle)
19 Richmond- Ben Griffiths (Eastern Ranges)
20 Fremantle- Ryan Bastinac (Dandenong Stingrays)
21 North Melbourne- Matthew Panos (Norwood)
22 West Coast- Travis Colyer (Claremont)
23 West Coast- Jordan Gysberts (Eastern Ranges)
24 Essendon- Troy Taylor (South Alice Springs)
25 North Melbourne- Callum Bartlett (Geelong Falcons)
26 Essendon- Allen Christensen (Geelong Falcons)
27 Brisbane Lions- Nat Fyfe (Claremont)
28 Geelong- Nathan Vardy (Gippsland Power)
29 Adelaide- Daniel Menzel (Central Districts)
30 Collingwood- Alex Carey (Glenelg)
31 Western Bulldogs- Jack Fitzpatrick (Western Jets)
32 St Kilda- Dylan McNeil (Murray Bushrangers)
33 Essendon- Jasper McMillan-Pittard (Geelong Falcons)
34 Melbourne- Jesse Crichton (Northern Bombers)
35 Richmond- Max Gawn (Sandringham Dragons)
36 Fremantle- James Craig (North Adelaide)
37 North Melbourne- Josh Thomas (Redlands)
38 Sydney Swans- Sam Reid (Murray Bushrangers)
39 Hawthorn- Josh Donaldson (West Perth)
40 Geelong- Chris Luff (Peel Thunder)
41 North Melbourne- Kyle Hartigan (Western Jets)
42 Geelong- Roland Ah Chee (Pioneers)
43 Carlton- Ayden Kennedy (Eastern Ranges)
44 Richmond- Joel Houghton (Perth)
45 Adelaide- Dereck Wanganeen (Port Magpies)
46 Hawthorn- Mark Hutchings (East Perth)
47 Brisbane Lions- Trent Dennis-Lane (Subiaco)
48 Fremantle- Ryan Harwood (Glenorchy)
49 Fremantle- Nicholas Winmar (Claremont)
50 Melbourne - Taite Silverlock (West Adelaide)
51 Richmond- Jason Tutt (Ainslie)
52 Fremantle - Mitchell Thorp (Hawthorn)
53 North Melbourne- Joe Dare (Geelong Falcons)
54 Sydney Swans- David Mirra (Eastern Ranges)
55 Sydney Swans - Dylan Grimes (Northern Knights)
56 Geelong- Dylan Roberton (Dandenong Stingrays)
57 Hawthorn- Jamie MacMillan (Oakleigh Chargers)
58 Hawthorn- Cameron Pedersen (Box Hill Hawks)
59 Carlton - Joshua Dyson (Eastern Ranges)
60 St Kilda- David Astbury (North Ballarat Rebels)
61 Adelaide- Michael Barlow (Werribee)
62 Collingwood- Serhat Temel (Calder Cannons)
63 Western Bulldogs- Matt Fowler (Gold Coast)
64 St Kilda - Joseph Groenewegen (Launceston)
65 Geelong Rookie Upgrade
66 Melbourne - Daniel Archer (Clarence)
67 Richmond- Luke Thompson (Geelong Falcons)
68 Fremantle - Joel McDonald (Brisbane Lions)
69 Hawthorn- Justin Bollenhagen (South Adelaide)
70 Hawthorn Rookie Upgrade
71 Richmond- Jerome Webberley (Clarence)
72 Carlton rookie upgrade
73 Brisbane Lions- Myles Sewell (North Ballarat)
74 Adelaide - Pass
75 Collingwood- Garrick Weedon (Claremont)
76 Western Bulldogs - Tom Hill (Northern Knights)
77 St Kilda - Farren Priest (Murray Bushrangers)
78 Richmond - PASS
79 Fremantle Rookie Upgrade
80 North Melbourne Rookie Upgrade
81 Sydney Swans - Ben Sinclair (Oakleigh Chargers)
82 Port Adelaide Rookie Upgrade
83 Carlton Rookie Upgrade
84 Brisbane - Brock McAuley (Southport)
85 Collingwood - Sean Tighe (Western Jets)
86 Western Bulldogs Rookie Upgrade
87 St Kilda Rookie Upgrade
88 Port Adelaide Rookie Upgrade
89 Richmond Rookie Upgrade
90 Sydney Rookie Upgrade
91 Brisbane - Josh Milani (Gold Coast)
92 Western Bulldogs Rookie Upgrade
93 St Kilda Rookie Upgrade
94 Richmond Rookie Upgrade
This year's recruiters are:
Adelaide - Thunderstruck
Brisbane - Quigley
Carlton - Cruiser23
Collingwood - Snoop
Essendon - Foj1
Fremantle - Ysaye
Geelong - RoyalEagle
Hawthorn - LukeHodge15
Melbourne - TheBigUnit
North Melbourne - Pykie
Port Adelaide - Vinnie Vegas
Richmond - TFLUA-Tiger
St.Kilda - Bourky23
Sydney - Grub29
Western Bulldogs - Bachar43
West Coast - Swannies
DRAFT ORDER
1 Melbourne - Tom Scully (Dandenong Stingrays)
2 Melbourne - Jack Trengove (Sturt)
3 Richmond - Dustin Martin (Bendigo Pioneers)
4 Fremantle - John Butcher (Gippsland Power)
5 North Melbourne - Ben Cunnington (Geelong Falcons)
6 Sydney Swans - Anthony Morabito (Peel Thunder)
7 West Coast - Daniel Talia (Calder Cannons)
8 Port Adelaide - Kane Lucas (East Fremantle)
9 Port Adelaide - Jake Carlisle (Calder Cannons)
10 Essendon - Gary Rohan (Geelong Falcons)
11 Melbourne - Aaron Black (Peel Thunder)
12 Carlton - Lewis Jetta (Swan Districts)
13 Adelaide - Jake Melksham (Calder Cannons)
14 Sydney Swans - Andrew Moore (Eastern Ranges)
15 Western Bulldogs - Luke Tapscott (North Adelaide)
16 Port Adelaide- Koby Stevens (Gippsland Power)
17 Geelong- Mitchell Duncan (East Perth)
18 Melbourne- Brad Sheppard (East Fremantle)
19 Richmond- Ben Griffiths (Eastern Ranges)
20 Fremantle- Ryan Bastinac (Dandenong Stingrays)
21 North Melbourne- Matthew Panos (Norwood)
22 West Coast- Travis Colyer (Claremont)
23 West Coast- Jordan Gysberts (Eastern Ranges)
24 Essendon- Troy Taylor (South Alice Springs)
25 North Melbourne- Callum Bartlett (Geelong Falcons)
26 Essendon- Allen Christensen (Geelong Falcons)
27 Brisbane Lions- Nat Fyfe (Claremont)
28 Geelong- Nathan Vardy (Gippsland Power)
29 Adelaide- Daniel Menzel (Central Districts)
30 Collingwood- Alex Carey (Glenelg)
31 Western Bulldogs- Jack Fitzpatrick (Western Jets)
32 St Kilda- Dylan McNeil (Murray Bushrangers)
33 Essendon- Jasper McMillan-Pittard (Geelong Falcons)
34 Melbourne- Jesse Crichton (Northern Bombers)
35 Richmond- Max Gawn (Sandringham Dragons)
36 Fremantle- James Craig (North Adelaide)
37 North Melbourne- Josh Thomas (Redlands)
38 Sydney Swans- Sam Reid (Murray Bushrangers)
39 Hawthorn- Josh Donaldson (West Perth)
40 Geelong- Chris Luff (Peel Thunder)
41 North Melbourne- Kyle Hartigan (Western Jets)
42 Geelong- Roland Ah Chee (Pioneers)
43 Carlton- Ayden Kennedy (Eastern Ranges)
44 Richmond- Joel Houghton (Perth)
45 Adelaide- Dereck Wanganeen (Port Magpies)
46 Hawthorn- Mark Hutchings (East Perth)
47 Brisbane Lions- Trent Dennis-Lane (Subiaco)
48 Fremantle- Ryan Harwood (Glenorchy)
49 Fremantle- Nicholas Winmar (Claremont)
50 Melbourne - Taite Silverlock (West Adelaide)
51 Richmond- Jason Tutt (Ainslie)
52 Fremantle - Mitchell Thorp (Hawthorn)
53 North Melbourne- Joe Dare (Geelong Falcons)
54 Sydney Swans- David Mirra (Eastern Ranges)
55 Sydney Swans - Dylan Grimes (Northern Knights)
56 Geelong- Dylan Roberton (Dandenong Stingrays)
57 Hawthorn- Jamie MacMillan (Oakleigh Chargers)
58 Hawthorn- Cameron Pedersen (Box Hill Hawks)
59 Carlton - Joshua Dyson (Eastern Ranges)
60 St Kilda- David Astbury (North Ballarat Rebels)
61 Adelaide- Michael Barlow (Werribee)
62 Collingwood- Serhat Temel (Calder Cannons)
63 Western Bulldogs- Matt Fowler (Gold Coast)
64 St Kilda - Joseph Groenewegen (Launceston)
65 Geelong Rookie Upgrade
66 Melbourne - Daniel Archer (Clarence)
67 Richmond- Luke Thompson (Geelong Falcons)
68 Fremantle - Joel McDonald (Brisbane Lions)
69 Hawthorn- Justin Bollenhagen (South Adelaide)
70 Hawthorn Rookie Upgrade
71 Richmond- Jerome Webberley (Clarence)
72 Carlton rookie upgrade
73 Brisbane Lions- Myles Sewell (North Ballarat)
74 Adelaide - Pass
75 Collingwood- Garrick Weedon (Claremont)
76 Western Bulldogs - Tom Hill (Northern Knights)
77 St Kilda - Farren Priest (Murray Bushrangers)
78 Richmond - PASS
79 Fremantle Rookie Upgrade
80 North Melbourne Rookie Upgrade
81 Sydney Swans - Ben Sinclair (Oakleigh Chargers)
82 Port Adelaide Rookie Upgrade
83 Carlton Rookie Upgrade
84 Brisbane - Brock McAuley (Southport)
85 Collingwood - Sean Tighe (Western Jets)
86 Western Bulldogs Rookie Upgrade
87 St Kilda Rookie Upgrade
88 Port Adelaide Rookie Upgrade
89 Richmond Rookie Upgrade
90 Sydney Rookie Upgrade
91 Brisbane - Josh Milani (Gold Coast)
92 Western Bulldogs Rookie Upgrade
93 St Kilda Rookie Upgrade
94 Richmond Rookie Upgrade